artykuł

Bitwa w zatoce Hampton Roads

Drodzy Czytelnicy!

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o bitwie morskiej, która zapisała się w historii jako pierwsza bitwa,
w której udział wzięły okręty pancerne. Mowa tutaj oczywiście o bitwie w zatoce Hampton Roads, która rozegrała się w dniach 8-9 marca 1862 roku.

Główną przyczyną bitwy było to, że od samego początku Wojny Secesyjnej Unia wprowadziła blokadę portów morskich i rzecznych Konfederacji, w ramach Planu Anakonda, którego pomysłodawcą był były głównodowodzący armii USA, gen. Winfield Scott. Dla odmiany Konfederacja w ogóle nie posiadała żadnych okrętów, którymi mogłaby się przeciwstawić Unionistom. Dlatego też podjęto decyzję o remoncie fregaty USS “Merrimack”, którą przerobiono na okręt pancerny CSS “Virginia”.

Unioniści oczywiście nie pozostali dłużni i dlatego postanowili zamówić budowę takiego okrętu, który mógłby przeciwstawić się “Virginii”. Cel udało się zrealizować, bowiem 30 stycznia 1862 roku zwodowano okręt USS “Monitor”, który charakteryzował się tym, że posiadał uzbrojenie znajdujące się w wieży artyleryjskiej.

Walki rozpoczęły się 8 marca 1862 roku, kiedy to CSS “Virginia” wypłynęła na wody zatoki i otworzyła ogień
w kierunku fregaty USS “Congress”. Próby ataku były bardzo skuteczne, bowiem konfederacka fregata wyraźnie uszkodziła drewniany okręt unionistów. Po pewnym czasie “Virginia” skierowała się w stronę okrętu USS “Cumberland”, który dostał zniszczony poprzez atak taranem. Następnie ponowiono atak na “Congress”, który zakończył się sukcesem, bowiem fregata unionistów została podpalona i wysadzona w powietrze.

Drugiego dnia bitwy konfederaci planowali dokończyć zniszczenie fregaty USS “Minnesota”, jednak okazało się to trudnym zadaniem, ponieważ dość niespodziewanie na polu walki pojawił się okręt unionistów USS “Monitor”. Gdy jednostki zbliżyły się do siebie, rozpoczęła się pierwsza w historii bitwa okrętów pancernych. Mimo, iż statki pokryte pancerzem budowano już od jakiegoś czasu, nigdy wcześniej nie starły się
w bezpośredniej bitwie.

Początkowo “Virginia” ostrzeliwała bez problemu “Minnesotę”, jednak sytuacja skomplikowała się wyraźnie po wejściu na mieliznę. Wtedy “Monitor” zaczął ostrzeliwać z bardzo bliskiej odległości fregatę konfederatów. Na szczęście dla “Virginii” udało im się wybuchem granatu przy pancernej wieżyczce dowodzenia „Monitora”, spowodować czasowe oślepienie dowódcy.

Co prawda bitwa ta zakończyła się taktycznym zwycięstwem Konfederatów, jednak nie udało im się zrealizować głównego celu strategicznego, jakim było odblokowanie zatoki Hampton Roads. Sama bitwa nie wpłynęła znacząco na przebieg Wojny Secesyjnej poza tym, że uświadomiła Konfederatom, że przełamanie blokady morskiej Unii jest praktycznie niewykonalne.

Olimpus

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Bitwa w zatoce Hampton RoadsDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>