samuel colt3

Człowiek, który zrównał ludzi

19 l200px-The_Real_Samuel_Colt_pictureipca 1814r. w Hartford urodził się chłopiec, którego przyszły wynalazek stał się jednym z symboli Dzikiego Zachodu, a jego nazwisko stało się synonimem broni. Mowa tutaj oczywiście o Samuelu Colcie – konstruktorze, dzięki któremu rewolwery na stałe zagościły na Dzikim Zachodzie.

Colt, mimo iż pochodził z rodziny kupieckiej, już w młodzieńczym wieku zaczął się interesować wszystkim co nowe. Szczególną uwagę zwracał na nowinki dotyczące broni palnej. Sam pomysł skonstruowania szybkostrzelnego rewolweru powstał gdy podsłuchał rozmowę żołnierzy, którzy uznali to za rzecz niemożliwą. W 1830r. skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego. Wyposażony był w otwarty szkielet, a także mechanizm obrotu i ryglowania bębna. Po uzyskaniu patentu w 1836r. rozpoczął produkcję rewolwerów swojego projektu w przedsiębiorstwie Patent Arms Manufacturing Company, którego był też założycielem. Niestety zarówno cena, brak kontraktu z armią oraz niskie zyski doprowadziły jego firmę do upadku. Colt jednakże nie zraził się i pracował w dalszym ciągu nad usprawnieniem swojego wynalazku. Pierwsze udoskonalone rewolwery wyposażone w sześciomorowy bębenek (umożliwiały przeładunek bez demontowania) były produkowane w jego przedsiębiorstwie Colt’s Manufacturing Company, które jeszcze do niedawna funkcjonowało (w czerwcu 2015r. ogłosili bankructwo). Dzięki zmechanizowaniu produkcji cena produktu zmalała ośmiokrotnie z 200 na 25 dolarów. Rząd USA pierwsze sztuki tej broni nabył w 1847r., co było spowodowane m.in. trwającymi wojnami. W ciągu kilku lat jego rewolwery stały się już nieodłączoną częścią każdego kowboja i elementem występującym w kolejnych walkach. Sam Samuel Colt zmarł 10 stycznia 1862r. jako człowiek spełniony, który zostanie zapamiętany przez następne pokolenia.

Dewiza, która swego czasu znana była na całym Dzikim Zachodzie brzmiała:

Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.

 

Veinzord


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Człowiek, który zrównał ludziDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>