bajka

Huczący Wodospad Pazurów

W wiosce Czerwonych Piór zwykle panował spokój, lecz raz do roku zwyczaj nakazywał złożyć w ofierze jedną dziewczynę Wodospadom Łez, które nieustannie huczały i wzbijały mgły. Gdy ofiarę znajdowano na dnie wodospadów, znaczyło że ofiara nie została przyjęta. Działo się tak bardzo rzadko. Nie brakowało dziewcząt, by co roku rytuał się odbył. Ofiara przyjęta to taka, która podąża we mgle i znika, a zostając przyjęta nie zostawia za sobą niczego.
Bywa czasem tak, że żyjąc wszystko się komplikuje. Takiego utrapienia doznał wódz kompletnie zapatrzony
w jasnowłosą córkę, jedyną spadkobierczynię władzy w plemieniu. Jego oczko w głowie dostąpiło zaszczytu zostania ofiarą do złożenia dla Wodospadu i choć patrzył na ten rytuał co roku teraz bał się. W myślach miał to co za chwile się stanie, straci córkę, jedyne dobro jakie miało po nim zostać. Już wiedział, jak czuli się niektórzy rodzice. Nie uśmiechało mu się dostąpić zaszczytu, ani wyróżnienia dla rodziny przez nadchodzący rok, nie radowała go myśl, że przedłuża tradycję, ale tak chciał los. Jego córka odpływała w stronę huczącego Wodospadu z wiankiem kwiatów na głowie, nowym ubraniem ze skór, specjalnie przygotowaną łodzią ozdobioną dobrem doczesnym i jedzeniem.
Gdy mu zniknęła za mgłą coś w nim pękło. W końcu codziennie przychodził nad wodospad, wpatrywał się mgłę i wodę która opadała daleko.
Któregoś razu tak siedzący w swym futrze niedźwiedzia wstał, zrobił ten jeden krok do przodu i zniknął.
Odtąd skała i Wodospad Łez są zaklęte, każde zwierze które stanie na skale rzuca się do wodospadu, a na kamieniu widnieją ślady pazurów. Nie zanotowano jednak, by ludzie rzucali się z tej skały. Odkąd wódz zdecydował się iść za córką zaniechano ofiar. Na naradzie ustalono, że ilość ofiar jest wystarczająca
i ostateczna.

* Opowieść wzorowana na podstawie oryginału – Ofiara znad wodospadu Niagara według plemienia Irokezów

Norrtia

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Huczący Wodospad PazurówDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>