Siedzący Byk Wyr

Indiańscy wodzowie – Siedzący Byk (Tatanka Yotanka)

Indiańskie plemiona miały wielu wodzów, którzy zasłużyli sobie na miano wielkich. Jednym z nich był Tatanka Yotanka szerzej znany jako Sitting Bull lub Siedzący Byk, którego krótką historię pragnę Wam zaprezentować.

SiedzącySiedzący Byk urodził się w roku 1831. Jego ojciec Siedzący Byk nadał mu imię Skaczący Borsuk jednak zostało ono zamienione, gdy w wieku 14 lat Skaczący Borsuk powalił swojego pierwszego przeciwnika i zyskał prawo do noszenia białego pióra – symbolu zadania pierwszego ciosu. Z chwilą gdy to uczynił i otrzymał to pióro, został pełnoprawnym członkiem plemienia, a dumny z syna ojciec zmienił jego imię na Siedzący Byk, z którym ten miał już umrzeć. Ten znakomity wojownik, a z czasem i wódz plemienia Hunkpapa odznaczał się wieloma pozytywnymi cechami, a do najważniejszych z nich należy odwaga, którą ten wykazywał się wiele razy.

Był kochającym ojcem, mądrym wodzem, wytrwałym wojownikiem, ale przede wszystkim był Indianinem – Siuxem, który kochał swój lud i jak sam mówił, oddałby za swoich ludzi życie.

“Czy to źle, że kocham siebie? Czy to dziwne dlatego, że moja skóra jest czerwona? Dlatego, że jestem Siuksem? Dlatego, że urodziłem się tam gdy żył mój ojciec? Czy może dlatego, że umarłbym za swoich ludzi i za mój kraj? Bóg stworzył mnie Indianinem”

Siedzącemu Bykowi przypisuje się, razem z Szalonym koniem zwycięstwo w bitwie nad Little Bighorn, gdzie Indianie pokonali 7 regiment kawalerii US Army pod dowództwem podpułkownika George’a Custera, który wraz ze swoimi ludźmi zginął podczas tej bitwy.

“Gdyby Wielki Duch zapragnął bym był białym człowiekiem to takiego by mnie w pierwszej kolejności stworzył. W Twoim sercu umieścił określone plany i pragnienia, a w moim umieścił inne. Od Orłów nie wymaga się by były wronami.”

Siedzący Byk wraz ze swoimi ludźmi udał się do Kanady, gdzie zagwarantowana została mu opieka Wielkiej Babki (Wiktorii – ówczesnej królowej Wielkiej Brytanii i jej kolonii). Opieka ta gwarantowała jednak tylko zapewnienie bezpieczeństwa przez konną policję, Indianie, którzy nie zostali uznani za Indian kanadyjskich, nie otrzymali wsparcia w postaci jedzenia i schronienia. Pozwolono im polować, jednak kanadyjskie lasy były ubogie w pożywienie, a amerykańskie prerie przy granicy z kanadą zostały wypalone w celu sprowadzenia Siedzącego Byka z powrotem do Ameryki i osadzenia go w rezerwacie w celu uspokojenia Indian, dla których Siedzący Byk stał się symbolem buntu i wolności, za którą każdy zamknięty w rezerwacie Indianin tęsknił. Przez ciężką zimę, choroby i głód część ludzi Siedzącego Byka postanowiła oddać się w ręce Amerykańskiego wojska. Nie minęło dużo czasu nim z uwagi na dobro swoich ludzi Siedzący Byk poddał się i wraz ze swoimi najbardziej lojalnymi ludźmi oddał się w ręce władz amerykańskich.

Pomimo tego, że Siedzący Byk występował w rewii Buffalo Billa, nie stracił on swojej, zdobytej reputacji. Wciąż, pomimo prób rządu amerykańskiego, który na przykład przekupywał Indian, by ci szerzyli kłamstwa na jego temat, Siedzący Byk cieszył się szacunkiem swoich współplemieńców i nie obawiał się prezentować swojej władzy przed białym człowiekiem. Raz na spotkaniu mającym na celu pomóc Indianą, Siedzący Byk uniósł rękę, a na znak ten wszyscy Indianie, którzy znajdowali się w namiocie opuścili go. Był on człowiekiem mądrym i gdy dowiedział się, że postąpił nierozsądnie, bo w przeciwieństwie do innych bladych twarzy, ci naprawdę chcieli pomóc, Siedzący Byk zwołał kolejne zebranie, na którym przeprosił tych ludzi, co dowodzi jego mądrości.

“Jestem tu z woli Wielkiego Ducha, i z jego woli przewodzę. Wiem, że spogląda on na mnie z góry i usłyszy wszystko to co powiem.”

Był on dla Indian bardzo ważna osobą, bo przez większość swojego życia symbolizował wolność, której Indianom brakowało. Zginął zastrzelony pod swoim domem w rezerwacie Pine Ridge – strzałem w głowę, który oddał indiański policjant kontrolowany przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Obecnie jego życie jest symbolem i inspiracją dla wielu ludzi na świecie. O jego osobie powstają filmy i książki, a jedną z nich ja sam miałem możliwość przeczytać. Pragnę Was gorąco zachęcić do sięgnięcia po książkę “Siedzący Byk” Roberta M. Utley’a.

Ciekawy film (w języku angielskim) znajdziecie -TU-. Przedstawia on krótką, rysunkową historię życia Siedzącego Byka, gorąco zachęcam do obejrzenia.

Redaktor
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

4 razy komentowano: “Indiańscy wodzowie – Siedzący Byk (Tatanka Yotanka)” ---Dodaj swój →

  1. Bije z tego bloga naturalnoscia i szczeroscia. Ciesza mnie takie posty, zgadzam sie z kazdym zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>