artykuł

Juego de pelota

Juego de pelota to nic innego jak starożytny rodzaj piłki – sportu, którego inną wersję uprawiają ludzie do dziś.

Najprawdopodobniej tę grę wymyślili Olmekowie, ale była także praktykowana wśród takich szczepów jak Majowie czyimages Aztekowie. Wersja Indian różniła się znacznie od tej znanej dzisiaj. Grano na zupełnie innych boiskach, które miały różnicę w wielkościach – niektóre miały 16m długości, a niektóre nawet 90m (znajduje się takie boisko w kompleksie Chichen Itza). Sam przebieg  gry też się różnił. W rozgrywce nie używano stóp czy dłoni, ale grano za pomocą łokci, ud czy bioder. Mecz wygrywała drużyna, która przerzuciła  piłkę przez obręcz wiszącą na różnych wysokościach (zazwyczaj było to 6m). Sztuka ta nie należała do najłatwiejszych i tylko weterani rozgrywek mogli z łatwością to uczynić, ponieważ piłka używana do rozgrywek miała do 50cm średnicy i ważyła od 3kg wzwyż. Niestety nie udało się dowiedzieć, w jaki sposób naliczano punkty, więc pozostaje nam się tylko domyślać.

Nie było tylko rozrywką, miało także znaczenie rytualne. Sam mecz miał charakter sjuego-de-pelota-chichen-itzaymboliczny i przedstawiał walkę dobra ze złem. Niekiedy wynik był znany już przed rozpoczęciem meczu ze względu na to, że przeciwko jeńcom, których uprzednio przygotowano, tzn. głodzono i maltretowano, wystawiano  drużynę składającą się z kapłanów wypoczętych i będących w najlepszej dyspozycji fizycznej. Sama rozgrywka często kończyła się tym, że przegraną drużynę albo jej kapitana skracano o głowę. De pelota rozgrywana była także w momencie, gdy dochodziło do konfliktów między dwoma miastami, państwami – aby uniknąć rozlewu krwi, stosowano właśnie taki wariant.

Veinzord


Zapraszamy do gry w The West

2 razy komentowano: “Juego de pelota” ---Dodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>