indianskielegendy1905

Legendy indiańskie: Lalka bez twarzy

Witajcie kowboje! Dziś zachęcam Was do przeczytania krótkiej legendy pochodzącej z plemienia Irokezów. Miłej lektury :)

Corn_husk_dollDawno temu w irokeskiej wiosce żyły Trzy Siostry – kukurydza, fasola oraz dynia. Pierwsza z nich była podstawową żywicielką plemienia. Uwielbiała ona pomagać ludziom oraz ich uszczęśliwiać. Była też bardzo ambitna, więc poprosiła Wielkiego Ducha, aby ten dał jej więcej możliwości realizacji swoich marzeń. Stwórca postanowił w takim wypadku uszyć lalkę z liści (łusek) pozostawionych po kolbach kukurydzy. Wyszła mu ona przepiękna, szczególnie na twarzy. Każdy się nią zachwycał. W niedługim czasie przebyła przez ręce wielu irokeskich dzieci, gdzie słyszała mnóstwo pochwał, komplementów i zachwytów na temat jej wyglądu, aż stała się bardzo próżna. Wtedy Wielki Duch skarcił lalkę i poprosił, aby zmieniła swoje nastawienie, zachowanie pod groźbą kary. Ona zgodziła się z tym i usilnie próbowała być bardziej pokorna. Jednakże któregoś pięknego dnia spacerowała sobie nad zatoczką i… poddała się pokusie spojrzenia w taflę wody. To nie było zwykłe spojrzenie. Ponownie zaczęła podziwiać samą siebie, jaka to jest piękna. Stwórca to od razu zauważył i przysłał z nieba olbrzymią sowę, aby zabrała odbicie lalki z wody. Od tamtej pory, kiedy spojrzy w taflę nie ujrzy już ani swojego oblicza, ani wyniosłej piękności.
Odtąd lalki irokeskie zwykle nie mają twarzy. Kiedy matka daje dziecku taką zabawkę, opowiada mu legendę o łuskowej lalce. Ma to uczyć, aby młode pokolenie szanowało i ceniło unikalne prezenty od Wielkiego Ducha, ale nigdy nie unosiło się pychą ani nie wywyższało się czy to fizycznie, czy intelektualnie nad innymi.

Ciekawostka:
Łuskowe lalki są wykorzystywane również do spraw duchowych – jako coś w rodzaju bratniej duszy. Taką lalkę nazywa się imieniem, które podpowiada nam serce, bądź przyszło do nas we śnie. Posiada zarówno postać damską, jak i męską. Można z nią rozmawiać o różnych rzeczach, prosić o pomyślność drobnych spraw. Trzyma się ją zazwyczaj w woreczku z irchy, prawie zawsze nosi przy sobie, a podczas snu znajduje się albo pod poduszką, albo zawieszona na ścianie nad nami. Jak każdy przedmiot o indywidualnej mocy duchowej – nie może być ona dotykana przez inne osoby.

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Legendy indiańskie: Lalka bez twarzyDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>