zywioly1

Moc Równowagi

Indianie od zawsze szanowali równowagę i uważali ją za jeden z najważniejszych aspektów swojego życia. Nawet Wielki Duch nie jest odwzorowaniem postaci męskiej tak jak jest to w przypadku religii chrześcijańskich. Bóg wśród Indian zawiera w sobie zarówno istotę męską jak i żeńską. To właśnie ta druga nadaje całemu światu tej wyjątkowości, uczy ludzi miłości, delikatności oraz wdzięczności.

Świadomość, że mamy nie tylko Ojca, ale i Matkę czyni nas bardziej zrównoważonymi w umyśle, w świadomości i sposobie, w jaki przeżywamy nasze życie.

Matka Ziemia daje człowiekowi tak naprawdę wszystko, czego ten potrzebuje. Nakarmi go, ubierze, napoi, da schronienie. Czerwonoskórzy nigdy nie brali więcej niż potrzebowali. Idąc na polowanie byli świadomi tego, że niesie to za sobą śmierć. Dziękowali duchowi zwierzęcia za to poświęcenie. Praktycznie cały czas podczas spożywania w późniejszym czasie mięsa tego stworzenia, Indianie wyrażali swoje podziękowania przy wspólnych posiłkach. Tak samo nie było żadnych sytuacji typu, że gdzieś ktoś zostawił niewykorzystane mięso, skórę, kości, czy cokolwiek innego z tego zwierzęcia. Wszystko było potrzebne, nic się nigdy nie marnowało. Wytwarzane były z tego różne narzędzia, ubrania, koce, worki na wodę, itd.
Tubylcze plemiona Ameryki Północnej żyły zawsze w zgodzie z naturą i rządzili się jej prawami. Nie niszczyli też drzew czy choćby trawy. Najważniejsze było wyczucie tych praw. To zmysły poprzez uczucia informują człowieka, kiedy przekroczył granice równowagi. W rzeczywistości wystarczy chcieć, żeby tego doznać. Dlaczego było to dla nich takie ważne? Ponieważ stare indiańskie powiedzenie mówi: “Jeśli zniszczymy równowagę czegoś innego, zniszczymy ją w sobie”.
Jeżeli dana osoba nie czuje zaburzenia równowagi, to znaczy, że jest “uśpiona”. Indianin, kiedy coś zabierał, to wiedział, że musi dać w zamian coś innego. Nie chodzi tu już nawet tylko o przyrodę. Weźmy na przykład chociażby stosunki międzyludzkie. Jeżeli otrzymało się od kogoś podarunek-jest to w dobrej wierze przekazać również coś tej drugiej osobie.
W przypadku, kiedy czerwonoskóry poczuł, że zaburzył równowagę, czuł w pewnym sensie przyszłe konsekwencje swojego postępowania. Należy zawsze od razu przystąpić do naprawienia tego. W tym celu Indianie modlili się, odprawiali rytuały, medytowali lub przystępowali do konkretnego działania.

“Spoglądajcie w swoje serca a wtedy dostrzeżecie właściwą drogę w waszym życiu…”

– wódz Dan George


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Moc RównowagiDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>