artykuł

Newman Haynes Clanton

Urodził się on około 1816 roku w hrabstwie Davidson w stanie Tennessee. Nie znamy żadnych informacji na temat jego rodziców, ani na temat jego dzieciństwa. Wiemy natomiast, że w 1840 roku poślubił Mariah Sexton w Callaway County w stanie Missouri. Doczekali się oni pięciu synów i dwie córki. Clanton był posiadaczem niewolników, ale gdy założył rodzinę źródła milczą na temat posiadania przez niego czarnoskórych. Próbował równiez wydobycia złota w Kaliforni, jednak szybko zarzucił tę aktywność. W początkowej fazie wojny secesyjnej wraz z najstarszym synem Johnem zaciągnął się do Armii Konfederatów. Po jakimś czasie został zwolniony przez wzgląd na swój wiek. Ostatecznie po wielu podróżach zamieszkał wraz z rodziną (bez żony, która zmarła w 1856) do Arizony, gdzie zaczął hodować bydło.

Podczas tychże podróży wiele razy zadzierał z prawem, m. in. kradł bydło, zdezerterował z wojska. Stał się wyjętym spod prawa. Wciągnął w nielegalne procedery swojego najstarszego syna. Byii postrachem okolic, pomimo tego, że Haynes był już mężczyzną podeszłego wieku (miał wtedy ponad 50 lat, co w tamtym okresie na terytorium Dzikiego Zachodu było nie lada wyczynem).

Trzeba jednak przyznać że Clanton miał żyłkę do interesów. Sprzedał gospodarstwo w Arizonie, przeprowadził się do Kalifornii, gdzie założył kolejną hodowlę bydła. Trzeba przyznać, że miejsce wybrał idealne. Niedaleko powstało miasto Tombstone,  czy Bisbee, które dynamicznie się rozrastały. Clanton stał się lokalnym potentatem mięsa wołowego, a jego hodowla stała się jedną z największych na całym zachodnim wybrzeżu. Spowodowane to było rosnącym przemysłem wydobywczym w tamtych stronach.

Clanton wraz z synami byli wielokrotnie oskarżani o kradzież bydła z terytorium Meksyku by sprzedawać je w hrabstwie Cochise. Sam Clanton wielokrotnie zatrudniał wyjętych spod prawa kowbojów. Można pomyśleć, że nie był to najlepszy pomysł, ale z drugiej strony trzeba przyznać, iż czasy nie były łatwe, a mając pod ręką paru mężczyzn dobrze obytych z bronią mogło pomóc w trudnych chwilach.

Clanton założył kolejne ranczo, tym razem jedynie milę od granicy z Meksykiem. Była to jedynie baza wypadowa dla złodziei bydła. Spowodowało to kolejne zadrażnienia na granicy amerykańsko – meksykańskiej, czego owocem było szereg strzelanin w których uczestniczył nie tylko Haynes, ale również jego synowie, Johnny Ringo, a także Curly Bill. Newman Haynes Clanton zginął zastrzelony przez grupę meksykańskich mężczyzn podczas strzelaniny w Kanionie Guadelupe 13 sierpnia 1881 roku.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Newman Haynes ClantonDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>