pogrzeb

Obrzędy-Pogrzeb

Tak jak każdy inny obrzęd, tak i pogrzeb ma inne oblicze w każdym plemieniu. Nigdy nie spotkałam się jednak z bezpośrednim grzebaniem zmarłych w ziemi, tak jak robią to m.in. katolicy. Wybrałam kilka najczęściej spotykanych rytuałów, żeby je opisać, jednak należy pamiętać, że w różnych plemionach mogły mieć one mniejsze bądź większe różnice.

Bardzo popularne było kopanie płytkich grobów, gdzie zmarły był wkładany w pozycji siedzącej. Następnie był usypywany na nim kurhan. Obok nieboszczyka kładziono rzeczy, które miały mu towarzyszyć w nowym życiu. I tak dzieciom wkładano zabawki, kobietom kolce jeżozwierza, koraliki, itd., a mężczyznom broń. Na kilka-kilkanaście dni od śmierci, całe plemię pogrążone było w swego rodzaju żałobie. Najbliższa rodzina posuwała się nawet do ścinania włosów oraz okaleczania się. Jednak w momencie złożenia ciała, wszystko przybierało zupełnie inny obrót. Nikt nie mógł się już martwić, wszyscy się okazywali radość oraz szczęście, wspierając tym samym zmarłego podróżującego do Krainy Wiecznych Łowów. Przez pierwsze 4 dni i noce obok kurhanu pali się ognisko, mające wskazać zmarłemu swoim światłem drogę. Niektórzy też wierzyli, że po pogrzebie zmarły przebywa w okolicach swojego grobu, zostawiano więc mu jedzenie i wodę.

Innym zwyczajem było budowanie wysokiej drewnianej konstrukcji, na której kładziono zmarłego. Odbywało się to w pobliżu wioski. Ciało ubierano odświętnie oraz kładziono obok niego przedmioty niezbędne mu w podróży. Nierzadko do pali konstrukcji była przymocowywana głowa ulubionego konia wojownika. Wierzono, że wszystkie przedmioty znajdujące się przy zmarłym, będą mu towarzyszyły w Krainie Wiecznych Ostępów. Ceremonii pogrzebowej towarzyszyły podobne obrzędy jak w przypadku stawiania kurhanów.

Niektóre plemiona zostawiały swoich zmarłych na trudno dostępnych półkach skalnych, wystawiając ich na zjedzenie przez sępy. Przeważnie w takiej ceremonii uczestniczyło całe plemię udając się w pobliskie góry. Zdarzało się również, że wojownicy, przeczuwający własną śmierć, sami udawali się w podróż na skałę, gdzie się kładli i umierali.

Były również plemiona, które miały własną jaskinię przeznaczoną do chowania zmarłych. Tam pozostawiano ciała w pozycji siedzącej. Były one ubrane w swoje najlepsze odświętne ubrania. W większości plemion chowających swoich zmarłych w ten sposób, wodzowie oraz ważniejsze osoby z danego plemienia były chowane oddzielnie niż pozostali wojownicy, czy też kobiety oraz dzieci. Ceremonii pogrzebowej towarzyszyły przede wszystkim pieśni żałobne oraz wspólne wypalenie tytoniu.

Życie Indian na Wielkich Równinach nie było łatwe, choć nam wydaje się kolorowe i beztroskie. W rzeczywistości było ciężkie i bardzo niepewne: wystarczyła jedna ostrzejsza zima, aby pochłonąć życie wielu członków plemienia, zbierając szczególne żniwo wśród dzieci. Była to swoista, naturalna selekcja, którą przeżywali tylko najsilniejsi. Właśnie dlatego Indianie potrafili cieszyć się każdą chwilą życia.

Dzień 15 grudnia jest rocznicą śmierci Siedzącego Byka (Tatanka Yotanka), wodza plemienia Dakota, o którym możecie przeczytać więcej w tym artykule napisanym przez redaktora Dawodiego. Zachęcam się do zapoznania się z bardzo ciekawą biografią tego wspaniałego Indianina.

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

3 razy komentowano: “Obrzędy-Pogrzeb” ---Dodaj swój →

  1. A na północy kontynentu, gdzie zimy były srogie jak chowano zmarłych? Tak samo czy może zwyczajnie palili zwłoki?

    1. Szczerze powiedziawszy nigdy nie słyszałam, żeby wśród Indian Ameryki Północnej palono zwłoki (nooo może w jakichś przygodowych książkach, nie doszukiwałam się później prawdy w tym), ale o ile się teraz nie mylę było też coś takiego jak “topienie” zwłok, czyli były one wywożone zimą na środek jeziora i tam zostawiane. Kiedy przychodziła odwilż-ciało tonęło. Również nie wiem na ile jest w tym prawdy, ale słyszałam o czymś takim :) Oczywiście tak jak mówię-tyle ile było plemion, tyle różnych rodzajów obrzędów mniej lub bardziej różniących się od pozostałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>