szalony

Pomnik Szalonego Konia

Zastanawialiście się kiedyś co stało się z takimi postaciami jak Siedzący Byk, czy Szalony Koń? Odegrali oni wielką rolę w walce o swoją ziemię i życie. Niestety polegli. Żyją oni jednak w sercach wielu Indian żyjących w Ameryce. Jednak nie tylko w sercach. 67 lat temu Korczak Ziółkowski zaprojektował i zaczął budowę pomnika na cześć Szalonego Konia. Położona w górach czarnych konstrukcja przedstawiać ma Szalonego Konia, który jedzie na koniu z wyciągniętą do przodu ręką. Posąg jest tak wielki, że w samej jego głowie znaleźć by się mogły wszystkie cztery głowy prezydentów, wyrzeźbione w Górze Rushmore. Gdy zakończa się prace będzie on miał 195 m długości i 172 m wysokości.

Prace nad pomnikiem trwają tak długo, ponieważ Ziółkowski nie chciał przyjąć jakiejkolwiek gotówki od państwa. Oferowano mu 10 milionów dolarów. Stara indiańska zasada mówi, że Góry Czarne nie są na sprzedaż i w myśl niej odrzucił propozycję. Wszelkie fundusze pochodzą z fundacji “Crazy Horse memorial foundation”.

Po śmierci pierwszego wykonawcy, pieczę nad tym projektem przejęła żona Ziółkowskiego wraz z siedmioma synami. Obecnie prace nad pomnikiem kontynuują dzieci i wnuki Korczaka Ziółkowskiego.

Zapraszam do zapoznania się się z wizerunkiem tego pomnika, poniżej umieszczam kilka filmów. Zapraszam do obejrzenia:Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Pomnik Szalonego KoniaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>