artykuł

Samuel “Sam” Houston

Zapewne wielu z Was ma w swoich ekwipunkach pełno pasków. Jednym z nich jest ćwiekowany pas Sama Houstona. Kim był Sam Houston, że twórcy gry postanowili nazwać jeden z przedmiotów jego imieniem i nazwiskiem? Zapraszam :)

Urodził się on 2 marca 1793 roku w hrabstwie Rockbridge. Z pozostawionych wspomnień z dzieciństwa wynika, że nie lubił się on uczyć, a w wieku 16 lat uciekł z domu i miał ponoć zamieszkać wśród plemienia Czirokezów, których język miał płynnie opanować.

W 1813 wybuchła wojna brytyjsko – amerykańska w której Houston postanowił wziąć udział. Po przeszkoleniu w Camp Blount. Brał udział w wielu starciach, awansował na stopień sierżanta, a podczas jednej z bitew został raniony strzałą Kirków w udo, jednak dalej brał udział w tej bitwie. Podczas innej walki został raniony kulami w bark i rękę. Nie będąc zdolnym do walki został wybrany do pomocy Czirokezom w przejściu z Tennessee do Arkansas. Niestety późniejsze konflikty ze swoim przełożony spowodowały, że Houston postanowił w 1818 roku odejść z armii.

Postanowił zająć się karierą adwokacką, został nawet po zdaniu egzaminu adwokackiego, w 1818 otworzył własną praktykę, oraz został prokuratorem okręgowym w Nashville. Postanowił również wejść do życia politycznego, wszedł do Izby Reprezentantów w 1822 roku. Po paru latach jego popularność tak wzrosła, że w 1827 został wybrany na gubernatora Tennessee. W dwa lata później postanowił wystartować w wyborach o preelekcję, jednakże skandal który wybuchł po tym jak jego żona oskarżyła go o niewierność i nadużywanie alkoholu. Z tego powodu zrezygnował ze startu.

Nasz bohater był swego rodzaju awanturnikiem, w gorącej wodzie kąpanym. W kolejnych latach został zaatakowany przez swoich przeciwników politycznych, w sprawie Indian, do których odczuwał sentyment. Wynik konfliktu był taki, że Houston uderzył kilkukrotnie swojego przeciwnika, a on postanowił w niego strzelić, jednak broń nie wypaliła. Szczęśliwy zbieg okoliczności inaczej mógłbym już w tym miejscu kończyć wpis 😉 Oczywiście został pozwany i uznany za winnego, jednak jego dobre koneksje spowodowały, że musiał wypłacić jedynie odszkodowanie w wysokości 500$. Nie zrobił tego jednak i wyjechał do Meksyku.

W Meksyku, a dokładniej w Teksasie meksykańskim (tak Teksas kiedyś należał do Meksyku). Również i tutaj postanowił włączyć się do życia politycznego, gdyż w tym okresie nasiliły się nastroje niepodległościowe wśród teksańskiej społeczności. Znając jego doświadczenie wojenne został mianowany generałem – majorem wojsk teksańskich. Natomiast rok później, w 1836 roku został mianowany naczelnym dowodzącym wojsko teksańskich. Walki były bardzo ciężkie, ważnym punktem było oczywiście walki o Alamo, gdzie meksykańska armia wymordowała wszystkich obrońców. Miał wtedy powiedzieć:

Zwycięstwo jest pewne. Ufajcie Bogu i nie bójcie się. Ofiary Alamo i ci, których zamordowano w Goliad, wołają o zemstę. Pamiętajcie o Alamo! Pamiętajcie o Goliad!

 

Armia teksańska nie była liczna, liczyła pod koniec marca 1836 roku ok. 700 żołnierzy. Podczas jednego ze starć pod San Jacinto Housto pokonał siły dowodzącego armią meksykańską Santa Anny, co spowodowało podpisanie traktatu pokojowego w Velasco, czego skutkiem była niepodległość Teksasu.

Został on obrany dwukrotnie na prezydenta Teksasu (w latach 1836 – 1838, 1841 – 1844). Szczególnie podczas trwania pierwszej starał się by Teksas został zaanektowany przez Stany Zjednoczone. Wstąpił też do masonerii, a dokładniej do loży Holland Lodge. Jego działania w sprawie włączenia Teksasu w struktury USA zostały zakończone w 1846 roku, a Houston został wybrany senatorem.

W późniejszych latach startował na stanowisko gubernatora, co udało mu się dopiero za drugim razem w 1859 roku, stając się tym samym jedyną osobą wybraną na to stanowisko w dwóch stanach. Trzeba zaznaczyć, że był przeciwny secesji, jednakże stan ten przeszedł do secesji, a wybrany konfederacki rząd usunął Houstona ze stanowiska gubernatora. Miał on napisać:

Współobywatele, w imię waszych praw i wolności, które uważam, że zostały podeptane, odmawiam złożenia przysięgi. W imię narodowości Teksasu, która została zdradzona przez Kongres, odmawiam złożenia przysięgi. W imię Konstytucji Teksasu, odmawiam złożenia przysięgi. W imię mojego własnego sumienia i męstwa, które ten Kongres zdegradowałby przez wywleczenie mnie przed nią, by ulec złośliwościom moich wrogów, odmawiam złożenia przysięgi. Odmawiam władzy temu Kongresowi by mówił w imieniu Teksasu (…) Protestuję (…) przeciwko wszystkim aktom i działaniom tego Kongresu, i uznaję je za nieważne.

Zapomniany wycofał się z życia politycznego do Huntsville gdzie zmarł 26 lipca 1863 roku.

 

Fusek77

Zapraszamy do gry w The West

 

0 razy komentowano: “Samuel “Sam” HoustonDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>