artykuł

Sat-Okh

2517587009_3

Sat-Okh (Długie Pióro), czyli właściwie Stanisław Supłatowicz urodził się wśród Indian. Jego ojcem był wódz plemienia Szawanezów, natomiast matką-Polka, której podczas wojny najprawdopodobniej udało się uciec z Syberii do Ameryki, gdzie ożeniła się z Indianinem. W drugiej połowie lat 30. XIXw. jego matka Stanisława, postanowiła wrócić do Polski zabierając jedynie swojego najmłodszego syna-Sat’a. Wcześniej nie posiadał on żadnych dokumentów, więc od razu jego rodzicielka wyrobiła mu papiery odmładzając go o około 5 lat, żeby móc go jeszcze wysłać do szkoły. Następnie był żołnierzem Armii Krajowej posiadając stopień kaprala. Był też wielokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych. Po wojnie został zamknięty w więzieniu za walczenie w szeregach AK. Sat zawsze chciał wrócić do swojej rodziny, jednak początkowo było to przez bardzo długi czas niemożliwe. Po uwolnieniu zaciągnął się do marynarki, gdzie miał nadzieję na dopłynięcie kiedyś do Ameryki. Jednak przez długie lata nie pozwolono mu płynąć w tamtym kierunku. Po tym czasie miał jedną jedyną możliwość zobaczenia z daleka lądu swojej ojczyzny. Później opowiadał, że bił się z myślami, czy skoczyć do wody i zostać tam na stałe. Jednak bał się. Bał się tego co tam zastanie, że to nie jest już ten sam kraj. Poza tym w międzyczasie założył w Polsce rodzinę. Długo wyczekiwał na tą chwilę, z której w końcu nawet nie skorzystał.
Był jednym z założycieli Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i przez lata przyjeżdżał na zloty, bardzo lubił opowiadać, dla wielu był mentorem. Zajmował się również rękodziełem indiańskim, malował, pisał książki dotyczące tematyki indiańskiej, które były później tłumaczone na wiele innych języków (np. autobiograficzna „Ziemia słonych skał”). Do końca życia był bardzo pogodnym człowiekiem, chociaż nie wszyscy wierzyli w jego pochodzenie, ponieważ jego matka zataiła całą przeszłość Stanisława.
Zmarł 3 lipca 2003 roku w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, a następnie pochowano go Gdańskim cmentarzu Srebrzysko w alei „ważnych postaci”, gdzie do dziś odwiedza go wielu Indianistów i Indian zostawiając różne podarunki (np. pióra czy tytoń, który Sat bardzo lubił).
W Wymysłowie koło Tucholi powstało muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okh’a, który był jego założycielem w 2000 roku.


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Sat-OkhDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>