sioux147

Sioux

Dziś z kolei chciałabym Wam opowiedzieć trochę o jednym z największych plemion indiańskich. Zapraszam do czytania :)

Siuksowie przez swoich największych wrogów (Czippewejów) byli nazywani Nadoweisiweg, co oznacza Małe Żmije, lub po prostu Wrogowie. Z kolei francuscy traperzy nazywali ich Nadovessioux albo krócej – Sioux. Inne sąsiednie plemiona też nie nazywały ich zbyt pochlebnie: Przypiekacze, Ucinacze Rąk, Mordercy, Podrzynacze Gardeł. Wszystkie te nazwy związane są z wojowniczością Siuksów, a także z tym jak traktowali wrogów. Sami siebie nazywali natomiast Dakota, Nakota lub Lakota, co oznacza Sojusznicy lub Sprzymierzeńcy – w zależności od niewielkich różnic w wymowie w poszczególnych dialektach ich języka.

Dzielili się oni na trzy główne odłamy: Wschodnich, Środkowych i Zachodnich.
Najdalej na wschodzie mieli swoje tereny Santiowie, do których zaliczały się cztery szczepy. Nazywali się oni mianem Dakota. Nakotami natomiast byli Indianie ze wschodnich prerii stanu Południowa Dakota, gdzie w skład wchodziły dwa szczepy. Najliczniejsi byli Zachodni Siouxowie – Titonowie,  których tworzyło sześć szczepów, a nazywali się oni Lakotami.

Siouxowie zajmowali ogromne tereny: od Missisipi na wschodzie do najwyższych szczytów Gór Skalistych na zachodzie i od północnych rejonów położonych daleko w Kanadzie aż do Rio Grande w zachodniej części Teksasu na południu. W głównej mierze tereny te stanowiły bezkresne prerie. Zamieszkiwały tam stada bizonów, wielkie stada zdziczałych koni (mustangi). Ziemie te nie nadawały się do użytków rolnych ze względu na zbitą warstwę darni, którą dopiero współczesne maszyny są w stanie dostatecznie głęboko wzruszyć.
Początkowo, w czasach przedkolumbijskich, Siuksowie zamieszkiwali południowo-wschodni kraniec obecnego terytorium Stanów Zjednoczonych, tereny dzisiejszej Karoliny Południowej oraz północną część Florydy, skąd następnie powędrowali na zachód do Wielkich Jezior. Później w połowie XVII wieku zostali wyparci przez silnych Czippewejów, którzy liczyli wtedy ponad dwadzieścia pięć tysięcy ludzi, w dodatku wyposażeni byli w “grzmiące kije” zakupione od Francuzów. To była pierwsza przegrana wojna Siouxów, a trwała ona aż sto lat. Nigdy już później nie było pokoju między tymi dwoma plemionami.

Od czasu przymusowej migracji, zmuszeni byli do radykalnej zmiany sposobu życia. Siuksowie utworzyli federację siedmiu szczepów zwaną Ochetishakowin, co znaczy Zgromadzenie Siedmiu Ognisk. W okresie tworzenia państwa amerykańskiego oraz towarzyszących temu wojen, trzymali oni stronę Brytyjczyków i przez bardzo długi czas nie akceptowali Stanów Zjednoczonych. Dopiero w 1815 roku uznali realną siłę USA po wojnie przegranej przez swoich sojuszników. Dziesięć lat później podpisali układ w Prairie du Chien z nowymi władcami tej części Ameryki Północnej.

 

c.d.n.

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “SiouxDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>