Kentucky

Stan na sobotę: Kentucky

Kentucky –  oficjalnie Commonwealth of Kentucky – stan na środkowym wschodzie USA. Początkowo było częścią stanu Wirginia. Wydzielone z niego w 1792, stało się 15. stanem dołączonym do Unii. Zanim Kentucky stało się częścią Stanów Zjednoczonych, w 1774 roku powstała na jego terytorium pierwsza amerykańska osada.

Kentucky graniczy od północy z Illinois, stanem Indiana i Ohio. Na południu Kentucky graniczy z Tennessee, na wschodzie z Wirginią Zachodnią i Wirginią, a na zachodzie z Missouri. Zajmując obszar 104 749 km², stanowi 37. pod względem powierzchni stan USA.

Nazwa pochodzi od słowa z języka indiańskiego plemienia Wyandot, znaczącego prawdopodobnie równina.

Dewizą stanu Kentucky jest: “W jedności siła, w podziałach słabość”.

Większości mieszkańców USA stan Kentucky kojarzy się z Kentucky Derby, a więc wyścigami konnymi na luksusowych torach w Louisville i Lexington. Także stamtąd pochodzi bourbon. Historia powstania tego trunku ściśle wiąże z historią Stanów Zjednoczonych. W roku 1788, kiedy została ratyfikowana i wprowadzona w życie konstytucja, grupa farmerów znad wybrzeży rzeki Ohio przeniosła się na wschód, do Kentucky, gdzie na żyznych ziemiach szczególnie dorodnie udawała się kukurydza. Był wśród nich Jackob Beam, który rozpoczął produkcję whisky koloru bursztynu, wytwarzaną z kukurydzianego zacieru, żyta i słodu. Jim Beam, dobrze znany z etykietek najsłynniejszego bourbona, to jego wnuk, który przejął tajemnice receptury bourbona i dbał, by produkcja prowadzona była według wysokich standardów zapoczątkowanych przez poprzedników. Trunek, który przez przynajmniej cztery lata leżakuje w specjalnie wypalanych beczkach z dębiny, właśnie im zawdzięcza swój delikatny aromat… wanilii.

Kentucky nazywany jest również The Blue Grass State, czyli Stan Błękitnej Trawy – zaopatruje resztę stanów
w ozdobną trawę koloru zielono błękitnego.

Znani ludzie: Johnny Depp, Muhammad Ali, George Clooney, Daniel Boone, Jefferson Davis, Nicole Scherzinger, Abraham Lincoln, Jennifer Lawrence.

Kentucky to jedyny stan, w którym powszechnie żyje ptak kardynał (Cardinalis cardinalis). Pierwsi osadnicy mawiali, że w lesie widać głównie czerwone błyski. Ten przypominający papużkę ptak wielkości szpaka ma jaskrawoczerwone ubarwienie w odcieniu pomarańczowym. Ma charakterystyczny, urywany śpiew i bardzo łatwo się oswaja, nawet będąc w stanie dzikim potrafi bez obawy siadać na piknikowym stole ku radości turystów. Jest oficjalnym ptakiem stanu Kentucky.

Ciekawostką na skalę światową jest… taniec z jadowitymi wężami, który ludność mieszkająca w pobliżu granic stanu Wirginia uprawia jako obrzęd sakro rytualny. W Kentucky żyją trzy gatunki jadowitych węży, z których najniebezpieczniejsze są grzechotnik leśny (Crotalus horridus) i mokasyn błotny (Agkistrodon piscivorus) – gatunek węża z podrodziny grzechotników, zwany Cottonmouth (bawełniane usta) – od bieli jamy gębowej otwieranej przed atakiem, oraz mniej groźna żmija o nazwie mokasyn. Toksyczny jad grzechotnika leśnego niszczy krew, ścinając ją w galaretę.

Ardea

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: KentuckyDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>