artykuł

Woreczek Mocy

Każdy młody mężczyzna w wieku dojrzewania zaczyna „kolekcjonować” swoje własne święte przedmioty w woreczku mocy. Młodzieniec musi sobie go sam uszyć [najczęściej] ze skóry jelenia. Pierwsze rośliny, które miały go chronić albo dostawał od swojego szamana, albo dorastający chłopiec musiał iść na kilka-kilkanaście dni w odosobnione miejsce, żeby medytować i prosić duchy, żeby mu powiedziały to we śnie. Na woreczku nierzadko można było zobaczyć ciekawe przeszycia koralikami, które również były podyktowane mężczyźnie przez Duchy.

Z czasem każdy mężczyzna podróżując w różne miejsca, walcząc, polując, itd. napotykał na swojej drodze dużo przedmiotów, które mogły trafić do jego woreczka mocy. Kiedy np. szedł sobie drogą, na której było bardzo dużo kamyczków, ale był jeden wyjątkowy. Ten właśnie kamyczek przywoływał do siebie swojego nowego właściciela. Miał w sobie jakąś taką moc, dzięki której wojownik chciał, żeby ten kawałek skały towarzyszył mu w życiu. Wtedy pytał się go, czy może go ze sobą zabrać. Chwilę się modlił w podzięce, a następnie chował go do reszty świętych rzeczy w swoim woreczku mocy. Oprócz takich „znalezisk” do woreczka trafiały różne rośliny polecone przez szamana, kiedy wojownik zachorował. Tych rzeczy mężczyzna nie wyjmował z woreczka, chyba że była akurat taka potrzeba, czyli zachorował. Natomiast w dobrej wierze było oddawanie swoim przyjaciołom poszczególnych przedmiotów lub też pozostawianie ich na łonie natury. To ważne, żeby przedmioty się ze sobą rotowały, a nie trwały cały czas przy jednej osobie, ponieważ z czasem mogą albo stracić swoją moc, albo nie chcieć już uczestniczyć w życiu danej osoby z racji tego, że to, co miały wnieść do życia danego człowieka-już wniosły.

Woreczek mocy był czymś bardzo ważnym w świecie Indian. Niedopuszczalne było dotknięcie czyjegoś woreczka. Jednak nierzadko podczas wojen międzyplemiennych były one zabierane wrogom i wieszane w swoim domu. Wierzono, że im więcej woreczków wroga się posiada-tym większą moc będzie miał dany wojownik. Kiedy wróg zabił mężczyznę posiadającego kilka woreczków mocy, wtedy przejmował je wszystkie.


Zapraszamy do gry w The West

1 raz komentowano: “Woreczek MocyDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>