previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

#2 Wojna Secesyjna: Początki działań wojennych

Wojna rozpoczęła się wraz z ostrzałem Fortu Sumter, w którym stacjonowały jednostki Unii. Bitwa trwała od 12 kwietnia 1861 roku do 14 kwietnia tegoż roku. Miała ona jedynie symboliczny wymiar, gdyż w dwudniowym ostrzale zginęło 2 żołnierzy Unii, a 78 pozostałych wycofało się z Fortu.

sumteronfire760

Wojna do lata 1861 roku przebiegała głównie na zasadzie potyczek pomiędzy mniejszymi oddziałami, gdzie zazwyczaj wygrywały lepiej wyszkolone grupy Konfederatów.

Pierwsza większa bitwa odbyła się pod Bull Run 21 lipca, gdzie wojska Unii w liczbie 30450 żołnierzy zostały zatrzymane przez 25230 Konfederatów. Kunszt dowodzącego siłami SSA pozwolił na zwycięstwo i zadanie prawie dwukrotnie większych strat pomimo znacznej przewagi liczebnej przeciwnika. Thomas Jackson zyskał przydomek “Stonewall”, gdyż wojska Konfederatów były dla żołnierzy północy jak kamienne mury – nie do przebicia. Bitwa ta pozwoliła uwierzyć Konfederatom, że wojna jest do wygrania.

Po bitwie pod Bull Run, generałowie i żołnierze Unii obawiali się stawać do większych bitew przeciwko Konfederatom. Wojna nadal odbywała się w systemie potyczek i napadów oraz walki informacyjnej i dyplomatycznej.

Sytuacja pod koniec 1861 roku:

787px-US_Secession_map_1861.svg

Abraham Lincoln w obawie, że Wielka Brytania i Francja mogą uznać niepodległość Skonfederowanych Stanów Ameryki, kazał rozpocząć działania wojenne na większą skalę. Głównodowodzący sił Unii, McClellan wdarł się przez półwysep Wirginia pomiędzy rzekami James i York niedaleko stolicy SSA (Richmond). Sto pięcio tysięczna armia Unii próbowała wymusić odwrót Konfederatów (około 60 tysięcy żołnierzy) w stronę Richmondu i przerwać budowę umocnień miasta, węzłów komunikacyjnych oraz ważniejszych punktów infrastruktury.

Obydwie armie starły się w Bitwie pod Siedmioma Sosnami, która odbyła się w dniach 31 maja – 1 czerwca 1862 roku w liczebności około 40 tysięcy (obydwie). Natarcie rozpoczęli Konfederaci na jeden z najsłabiej wyszkolonych oddziałów Unii, przełamując linię wroga. Ciekawostką jest, że żaden z głównodowodzących nie wiedział o zaciekłości walk, dlatego też żadnemu z walczących oddziałów nie udzielono wsparcia. Unia wycofała się na linię Seven Pines (Siedmiu Sosen), gdzie odbyły się najbardziej krwawe starcia. Generał Konfederatów Longstreet domagał się, aby głównodowodzący Johnston wziął udział w bitwie. Ten przyjął “zaproszenie”, przez co został ranny dwukrotnie, a dowodzenie bitwą przejął G.W. Smith.

Bitwa nie została rozstrzygnięta, obydwie ze stron się wycofały i co ciekawe – obydwie ogłosiły swoje zwycięstwo. Po bitwie, Smith został zastąpiony jednym z najbardziej błyskotliwych i znanych generałów wojskowości – Robertem E. Lee.

800px-Seven_Pines

Mimo wszystko – czas na przygotowanie się do kolejnej bitwy bardziej wykorzystali… Ale to już w kolejnej części serii Wojny Secesyjnej.


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “#2 Wojna Secesyjna: Początki działań wojennych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *