previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Barnum Brown

Człowiek, o którym powinien usłyszeć każdy miłośnik filmów, w których występują dinozaury!

Barnum Brown lub jak powszechnie się go określało Mr. Bones. Podobnie jak wcześniej wspomniany bohater nowego zadania – Edward D. Cope – tak i Barnum Brown był paleontologiem. Jego odkrycia sprawiły, że po dziś dzień nazywany jest “jednym z ostatnich wielkich łowców dinozaurów” oraz “łowcą skamieniałości”. Zapisał się w kartach historii paleontologii w sposób, którego pozazdrościć może mu każdy łowca skamieniałości, w 1902 roku jako pierwszy człowiek odkrył, wykopał i sklasyfikował szczątki Tyranozaura Rexa! – którego bez najmniejszego zawahania można zaliczyć do najbardziej lubianego dinozaura. W 1890 roku Brown poprowadził ekspedycję do Formacji Hell Creek (Formacja Piekielny Potok) w części południowo-wschodniej Montany, gdzie po 12 latach wykopalisk odkrył wyżej wspomnianego dinozaura. Później wykopał go jeszcze dwa razy, w 1905 i 1908 roku.

museumnaturalhist
Muzeum Historii Naturalnej Nowy Jork

 

Podczas wykopalisk w Hell Creek “produkowano” ekstremalnie wielkie ilości skamielin, które wypełniały całe wagony kolejowe! Do usuwania ton skał przykrywających cenny pod względem naukowym towar, używano kontrolowanych wybuchów dynamitu, wszystkie pozostałości zostały usunięte przy pomocy siły ludzkich rąk i koni pociągowych!

Naukowiec ten był również znany z tego, że nie kolekcjonował tylko skamieniałości gadów kopalnianych, zbierał dosłownie wszystko, co miało jakąkolwiek wartość naukową.

Jeszcze przez następnych kilkadziesiąt lat Barnum Brown prowadził wykopaliska, skupywał skamieniałości i klasyfikował je. Zmarł w 1963 roku w wieku 84 lat

 

Redaktor,
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “Barnum Brown

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *