previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Bass Reeves

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić sylwetkę bardzo ciekawego człowieka, któremu powięciliśmy set fortowy w grze. Chodzi mi o tytułowego Bassa Reevesa. Był on czarnoskórym niewolnikiem urodzonym w lipcu 1838 roku w Crawford Country w  Arkansas. Był to jescze okres kwitnącego w Stanach Zjednoczonych niewolnictwa. Niewiele wiemy o jego wczesnym życiu, wiemy jedynie że służył synowi swojego Pana Georgowi R. Reevsowi, jednakże jeszcze w początkowym okresie wojny secesyjnej Bass uciekł na trerytorium Indian, gdzie uczył sie ich języków i zawiązywał przyjaźnie. W 1865 roku, gdy wprowadzono trzynastą poprawkę tytułowy bohater,tak jak i reszta czarnoskórych przestał być niewolnikiem.

Dzięki swoim kontaktom z Indianami, znajomością ich języków i dobrymi układami z rdzenną ludnością Ameryi Północnej sprawiło, że stał się zastępcą marshalla w Arkansas. Stał się jednym z pierwszych na terenie wszystkich stanów, a z pewnocią pierwszym na zachód od rzeki Missisipi czarnoskórym przedstawicielem prawa. Przez wiele lat (mówi się nawet o ponad 30) pracował jako federalny oficer pokojowy na terytorium Indian.

Prócz tego zajmował się także sprowadzaiem groźnych bandytów. Jego uczciwość i oddanie prawu nie miało sobie równych. Aresztował nawet własnego syna za morderstwo. Sama sprawa była o tel specyficzna, że bohater nie dostał rozkazu schwytania własnego syna na przekór sobie, ale sam domagał się by to on schwytał własnego syna. Ciężko było go schwytać, jednakże w końcu udało się go wyśledzić, schwytac i osadzić w więzieniu. Wyrok o dziwo był bardzo łagodny jak na tamte czasy (nic nie wiemy by bohater artykułu miał udzial w niskim wyroku dla swojego dziecka, ale nie jest to niewykluczone). Sam syn Reevea został skazany na ciężkie prace w Forcie Leavenworth w Kansas. Po odbyciu kary miał być bardzo uczciwym i wzorowym obywatelem. Reevesowi raz postawiono zarzut zamordowania pewnego mężczyzny. Dzięki swoim koneksjom i znajomością oraz zeznanią ważnych osobistości został uniewinniony.

Prócz swoich zdolności w wyłapywaniu przestępców miał opinię świetnego strzelca tak z rewolweru jak i karabinu.Był, również świetnym detektywem od którego uczyło się wielu młodych przedstawicieli prawa. Nie został zamordowany pomimo wielu wrogów. Zmarł na zapalenie nerek w 1910 roku.

Czy Bass Reeves miał trudną karierę z powodu koloru skóry? Z pewnością tak. Pomimo zerwaniu z niewolnictwem wielu obywateli jescze przez kilka pokoleń nie ufało czarnoskórym ludziom, uważali ich za gorszych od siebie, jednakże przykład Reevesa mówi sam za siebie, że ciężka i uczciwa praca popłaca.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *