previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Cherokee Bill

Urodzony w Fort Concho w Teksasie 8 lutego 1876 roku chłopiec, który pewnego dnia stanie się znany jako „Cherokee Bill”, został po raz pierwszy pobłogosławiony imieniem Crawford Goldsby. Urodzony w St. George i Ellen (Beck) Goldsby, ojciec Billa był mulatem z Alabamy, sierżantem dziesiątej kawalerii Stanów Zjednoczonych i żołnierzem Buffalo. 

Zanim skończył siedem lat, jego rodzice rozdzielili się, a matka przeniosła go do Fort Gibson. Wkrótce został wysłany do szkoły w Kansas , gdzie uczęszczał przez trzy lata. Następnie został wysłany do szkoły przemysłowej dla Indian w Carlisle w Pensylwanii na dwa lata. Jednak pomimo prób zapewnienia mu dobrego wykształcenia, niektóre źródła wskazują, że ledwo mógł czytać i pisać.

Opuścił szkołę w wieku 12 lat i wrócił do Fort Gibson. W tym młodym wieku niektórzy mówią, że zabił swojego pierwszego człowieka. Crawford, duży jak na swój wiek, stanął twarzą w twarz ze swoim szwagrem, który kazał mu karmić kilka świń. Chwytając broń, Crawford zastrzelił go, ale nie został oskarżony z powodu jego wieku.

Rok później jego matka wyszła ponownie za mąż i młody Crawford nie dogadał się ze swoim nowym ojczymem. Mniej więcej w tym czasie zaczął obcować z nieodpowiednim towarzystwem, pić alkohol i generalnie zbuntował się przeciwko wszelkim władzom. Dwa lata później, w wieku 15 lat wyprowadził się z domu matki. Zanim skończył 17 lat, pracował na ranczu, gdzie podobno był lubiany. Wszystko to jednak zmieni się w przyszłym roku, kiedy rozpocznie karierę banity, stając się jednym z najbardziej niebezpiecznych i przerażających ludzi na terytorium Indii.

Wiosną 1894 roku, w wieku 18 lat, szaleństwo przestępcze Cherokee Billa zaczęło się, gdy zastrzelił mężczyznę o imieniu Jake Lewis za pobicie jego młodszego brata. Chociaż Lewis później odzyskał siły po ranach, Bill był pewien, że zabił tego człowieka i uciekł do Creek and Seminole Nations, gdzie dołączył do bandytów, Jima i Billa Cooka .

W czerwcu 1894 r. Trio zostało skonfrontowane w Fourteen Mile Creek w pobliżu Tahlequah w Oklahomie  z Jimem Cook’em. W nieuniknionej strzelaninie, która miała miejsce, Cherokee Bill zastrzelił Sequoyah Houston. Jim Cook również został ciężko ranny, a pozostali dwaj zabrali go do Fort Gibson. Zmuszony do opuszczenia go, został później schwytany przez prawników. W międzyczasie Cherokee Bill jechał do domu swojej siostry, Maud Brown, ukrywając się przed prawem. Kiedy jej mąż, George Brown, złośliwy pijak, zaczął bić Maud biczem za to, że nie zareagowała wystarczająco szybko na jego rozkazy, Bill podszedł za mężczyznę i zastrzelił go.

Następnie Bill Cook i Cherokee Bill znaleźli gang, składający się głównie z czarnych mężczyzn i zaczęli terroryzować Oklahomę. Zaczynając od małych, najpierw oskarżono ich o kradzieże koni, po czym rozpoczęto rabowanie banków, sklepów i dyliżansów. Banici byli bezwzględni, strzelając do każdego, kto stanął im na drodze.

16 lipca gang rzekomo obrabował mężczyznę o imieniu William Drew, a dwa dni później podniósł pociąg Frisco w Red Fork.  31 lipca 1894 r. gang ukradł 500 dolarów z banku hrabstwa Lincoln w Chandler w Oklahomie, zabijając jedną osobę i raniąc innych. W tym czasie jeden członek gangu, Elmer Luca, został zastrzelony przez władze.

Gorąco ścigany, Cook Gang został otoczony w domu przyjaciela około czternastu mil na zachód od Sapulpa w Oklahomie 2 sierpnia 1894 roku. Podczas salwy strzałów, jeden ze strażników prawa został zastrzelony i ciężko ranny. Dwóch członków gangu, Lon Gordon i Henry Munson, zginęło, a Ad Berryhill został schwytany. Reszta gangu uciekła.

Kontynuując swoje akty przestępcze, 21 września obrabowali sklep JA Parkinson & Company w Okmulgee w Oklahomie. 

Został schwytany 30 stycznia 1895 roku i wkrótce został dostarczony do Fort Smith w stanie Arkansas w oczekiwaniu na proces o morderstwo. 26 lutego Cherokee Bill został osądzony za morderstwo Meltona przed sędzią Parkerem i uznany za winnego. 13 kwietnia pozornie obojętny Crawford Goldsby został skazany na śmierć.


Później dowiadujemy się, dlaczego Cherokee Bill był tak obojętny, ponieważ planował śmiałą ucieczkę. Gdzieś po drodze Goldsby otrzymał pistolet przemycony do niego przez powiernika. 26 lipca 1895 r. Podjął próbę ucieczki, wkrótce wybuchła bitwa między nim a strażnikami więziennymi, a jeden z nich zginął. Strzelanina spowodowała, że ​​strażnicy nie byli w stanie rozbroić Cherokee Billa. Jednak uwięziony z Billem był jeszcze bardziej znanym banitą, 
Henry’ego Starra. Starzy znajomi, Starr, zaproponowali rozbrojenie Billa, jeśli strażnicy z kolei obiecali, że nie zabiją później Cherokee Billa. Obietnica została złożona i Henry wszedł do celi, mówiąc swemu przyjacielowi, że nie ma szans na ucieczkę. Cherokee Bill zrezygnował z rewolweru, a Starr przekazał go strażnikom. Ten incydent pomógł Henry’emu Starrowi zdobyć wolność.

W międzyczasie adwokat Cherokee Billa pracował nad apelacją, utrzymując, że Bill nie otrzymał sprawiedliwego procesu przed sądem sędziego Isaaca Parkera, który scharakteryzował go jako „krwiożerczego psa wściekłego, który zabijał z miłości do zabijania” i jako „Najbardziej okrutny” spośród wszystkich banitów na terytorium Oklahomy.

Jednak apele były bezskuteczne, a 17 marca 1896 r. Urzędnicy federalni powiesili go przed setkami widzów. Podobno, gdy zapytano go, czy ma jakieś ostatnie słowa, powiedział: „Przyszedłem tu umrzeć, a nie przemówić”.

W wieku 20 lat Crawford „Cherokee Bill” Goldsby został powieszony. Jego matka zabrała jego zwłoki z powrotem do obszaru Fort Gibson, gdzie został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Cherokee.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *