previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Chimney Rock

Chimney Rock czyli Skalny Komin to nietypowy twór przyrody położony w stanie Nebraska w pobliżu doliny rzeki North Platte. Stworzona i ukształtowana przez naturę, niezwykła forma skalna, z wyglądu przypominająca komin (stąd nazwa), jest położona na płaskim terenie. Jej wysokość to ponad 90 metrów, przez jej usytuowanie (na nizinie) wydaje się, że jest o wiele wyższa. Ze względu na widoczność z dużej odległości przez wiele lat był to punkt orientacyjny dla podróżujących, dzięki któremu wiedzieli, iż zbliżali się do Gór Skalistych.

Obecnie Chimney Rock jest mniejszy niż w XIX wieku. Spowodowane jest to erozją oraz uderzeniami pioruna, które zmniejszyły go do obecnej wysokości. Wcześniej przypominał on dłoń ułożoną jak do składania przysięgi, jednak w 1990 roku ,,palce” zostały odłamane.

Skalny Komin został odkrył Robert Stuart, który zauważył go podczas swojej podróży w roku 1813, jednak nigdzie go nie opisał. Zrobił to Joshua Pilcher w roku 1827.

Pod względem geologicznym jest to pozostałość po wulkanie, który przez setki lat rozpadał się, pozostawiając to, co obecnie nazywane jest Chimney Rock. Niestety wielce prawdopodobne jest to, że zniknie nam ten obiekt z powierzchni naszej planety. Co prawa jest on chroniony przed działaniami człowieka jednak często przegrywamy z siłami przyrody.

 

   Lenka


Zapraszamy do gry w The West

 

1 komentarz do “Chimney Rock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *