previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Clay Allison

Robert Clay Allison, znany jako “Clay” urodził się 2 września 1840 r., Czwarte z dziewięciorga dzieci Johna i Nancy (Lemmond) Allison. Jego ojciec, prezbiterianin, pracował również w branży bydła i owiec, i zmarł, gdy Clay miał tylko pięć lat. Mówi się, że Clay był niespokojny od urodzenia, a gdy dorósł do wieku męskiego, obawiał się swoich dzikich huśtawek nastroju i łatwego wpadania w gniew. 

Clay pracował na rodzinnej farmie w pobliżu Waynesboro w stanie Tennessee, aż do ukończenia 21 lat, kiedy wybuchła wojna domowa i natychmiast zaciągajął się do wojska Konfederacji, a dokładniej do oddziału Tennessee Light Artillery 15 października 1861 roku. 

Jego szpotawa stopa (cierpiał na taką przypadłość) nie przeszkadzała mu w wykonywaniu aktywnej służby w armii konfederackiej, w rzeczywistości był chętny do walki, czasami grożąc zabiciem swoich przełożonych, ponieważ nie chcieli ścigać żołnierzy Unii, gdy uciekali od bitwy. Jednak kilka krótkich miesięcy później, 15 stycznia 1862 r., otrzymał zwolnienie lekarskie od służby. W dokumentach dotyczących jego wypisu opisano bezimienną chorobę jako taką: “Emocjonalne lub fizyczne podniecenie wywołujące napady o charakterze mieszanym, częściowo epileptycznym, a częściowo maniakalnym.” Dokumenty z udzielaniem absolutorium dalej sugerowały, że ten stan mógł być wynikiem “ciosu otrzymanego wiele lat temu. , bez wątpienia wywołując depresję czaszki”. Ten uraz był zwykłym wyjaśnieniem psychotycznego zachowania Allisona podczas picia, być może wyjaśniając niektóre z jego późniejszych gwałtownych działań. 22 września 1862 roku Clay ponownie zapisał się na 9. Kawalerię Tennessee i pozostał z nimi do końca wojny. Najwyraźniej nie miał już żadnych medycznych komplikacji i został zwiadowcą i szpiegiem dla generała Nathana Bedforda Forrest’a. 

Jesienią 1870 r. Clay Allison pokazał mieszkańcom Elizabethtown, jak bardzo jest wredny i gwałtowny. Charles Kennedy, podejrzany o zabijanie i rabowanie nocnych gości  na przełęczy Palo Fletchado, był przetrzymywany w więzieniu Elizabethtown. Clay, wraz z kilkoma innymi, włamał się do więzienia, zarzucił mu na szyję sznurek i ciągnął go konno w górę iw dół Głównej Ulicy długo po śmierci. Allison następnie ściął Kennedy’ego, niosąc głowę w worku dwadzieścia dziewięć mil do Cimarron.

Nie lękając się innych mężczyzn, Clay zawsze był nieśmiały i niepewny, gdy chodziło o kobiety. Ale to się zmieniło, gdy spotkał znacznie młodszą Dora McCullough. Kiedy Clay i jego brat, John, spotkali się z Dora i jej młodszą siostrą, zakochali się od pierwszego wejrzenia. Dziewczęta, które urodziły się i wychowały w Sedalia w stanie Missouri, zostały osierocone podczas wojny secesyjnej i mieszkały ze swoimi opiekunami, panią i panią AJ Young, na terenie dzisiejszego ranczo Vermejo. Pani Young lubiła Johna, ale reputacja Claya poprzedziła go i spojrzała na niego z dezaprobatą. Nie ulegając zniechęceniu, obie pary uciekły w 1873 r., a po ich powrocie błagali o przebaczenie i błogosławieństwo Younga. Z biegiem czasu Young przebaczył Allisonowi, gdy zauważyli, że Clay nigdy nie szukał kłopotów. 

Wybuchowy charakter Clay’a dał o sobie znać w późniejszym okresie jego życia. Notorycznie brał udział w strzelaninach, wielokrotnie dochodziło do burd z jego udziałem i co najważniejsze to on je rozpoczynał. Pomimo tego Clay Allison nie zmarł w trakcie burdy w saloonie. Jego śmierć jest bardzo przypadkowym zbiegiem okoliczności.

W dniu 1 lipca 1887 r. Allison ciągnęła na swoim ranczu z Pecos ładunek z zapasem ziarna, który spadł z wozu. Próbując powstrzymać upadek, Clay upadł z ciężko załadowanego wozu, a w następnej chwili koła powozu przetoczyły się przez niego, łamiąc mu kark. Gdy konie podskoczyły i ruszyły naprzód, jego szyja została dodatkowo zmiażdżona, niemal odcinając mu głowę. Clay Allison został pochowany na cmentarzu w Pecos dzień po jego śmierci, gdzie setki ludzi rzekomo uczestniczyło w jego pogrzebie. Zaledwie miesiąc po śmierci Claya Allisona jego brat Monroe Allison zmarł na atak serca na jego ranczu Gageby Creek 5 sierpnia 1887 roku. 

Życie Claya Allisona było z pewnością przygodą, od szumu bydła po linczowanie, do określenia terminu “strzelec”. Ale jego życie odznaczało się także dużym sukcesem jako ranczer. To, czy Clay Allison był dżentelmenem, czy złym charakterem, jest pytaniem, które wielu nigdy nie osiedliło się w ich umysłach.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *