previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Co Indianie dali światu?

Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądałoby nasze życie, gdyby Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki i nie spotkał Indian?
Tak, masz rację. Byłoby ono zupełnie inne.

Indianie prócz bogatej kultury przekazali Nam również rzeczy bardziej materialne. Gdyby nie oni nie pilibyśmy dziś kakao, nie jedlibyśmy ziemniaków, papryki, ananasów, kukurydzy, orzeszków ziemnych i wielu innych warzyw i owoców, z którymi dziś mamy do czynienia na co dzień, a przed odkryciem nowego kontynentu nie wiedziano o ich istnieniu.

Nie byłoby ketchupu, przecieru pomidorowego i suszonych pomidorów – to warzywo również pochodzi z Ameryki i było znane Indianom. Potrafisz wyobrazić sobie seans filmowy bez popcornu? Kukurydza również pochodzi z Ameryki i była uprawiana przez Indian, którzy dodatkowo nauczyli białych osadników jej uprawy.

Skąd pochodzi kakao?
Pierwszymi, którzy zaczęli je uprawiać byli Majowie. To oni sporządzali gorzki napój nazywany tcacahoua. Prócz samego kakao dodawali do niego duże ilości ostrych papryczek, gałki muszkatołowej, cynamonu i wiele innych składników. Napój ten był jednak gorzki, a jego słodki smak zawdzięczamy misjonarkom, które dodały do niego miodu i odjęły większość składników, którymi raczyli się Majowie. Napój ten zaczęli sporządzać również Aztekowie (również dodawali do niego miodu), którzy wierzyli, że drzewka kakaowca pochodzą z samego nieba. Kakao zostało sprowadzone do Europy przez Hiszpanów, a spopularyzowane zostało przez Francuzów. Gdyby nie Majowie, dziś nie moglibyśmy raczyć się tym przysmakiem.

Przejdźmy teraz do rzeczy, którymi posługujemy się na co dzień lub bardzo często. Moim ulubionym przedmiotem, który został sprowadzony z Ameryki, a dokładnie z Wysp Karaibskich jest hamak. Jest to “wiszące łóżko”, które dotarło do Europy dzięki Hiszpanom, a wynalezione zostało przez Indian. Prócz tego cudownego wynalazku Indianom zawdzięczamy wynalezienie sanek, kajaków, psich sanek, mokasynów, fajek oraz butów śnieżnych. Indianie wymyślili grę w lacrosse, do której wykorzystywali kije zrobione z żeber Bizonów.

Jaki jest wasz ulubiony wynalazek Indian? Zapraszam do komentowania.

Redaktor,
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *