previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Coyote Dream

Jest wiele wersji dotyczących stworzenia świata. Od tych naukowych, przez czystko szalone, po te religijne. Właściwie można powiedzieć, że każda cywilizacja miała swoją własną wersję, której podporządkowywała jakąś część życia i za pomocą, której tłumaczyła sobie jedno z najbardziej frapujących pytań: “Skąd się tak właściwie wzięliśmy?”. Bez wątpienia każdy choć przez chwilę o tym myślał.

Pytanie to zadawali sobie również Indianie, którzy zostawili nam w spadku wiele legend dotyczących powstania świata, człowieka, zwierząt i wszystkiego co nas otacza. W jednym ze wcześniejszych artykułów wspominałem mit o powstaniu bizonów. W tym chciałbym przedstawić Wam legendę dotyczącą stworzenia świata przez Kruka i Kojota. Całość przedstawiona jest w formie filmu (w języku angielskim), który znalazłem przemierzając prerię Internetu. Zamienię ją jednak w opowieść, tak jak uczyniłem to w artykule dotyczącym chłopca chodzącego z płomieniem.

Na początku nie było na świecie człowieka, była tylko Kruk i jej przyjaciel Kojot. Razem postanowili stworzyć swój wszechświat. Kruk, ponieważ potrafiła latać stworzyła niebo, chmury, deszcz, błyskawice, gwiazdy i księżyc. Kojot, ponieważ potrafił szybko biegać, stworzył ziemię poniżej nieba, trawę, góry, rośliny i morza. Gdy świat był już skończony Kruk i Kojot postanowili, że zamieszkają na nim żywe stworzenia, więc stworzyli zwierzęta, by opiekowały się ziemią.
Teraz Kruk i Kojot muszą podjąć ostatnią ważną decyzję na temat życia i śmierci. Kruk twierdziła, że wszyscy powinni żyć wiecznie, jak oni sami, ale Kojot stwierdził, że jeśli wszyscy będą żyć wiecznie, mogą stać się mądrzejsi i potężniejsi od niego, powiedział, że wszyscy musza umrzeć po pewnym czasie. Krukowi nie podobał się ten pomysł, ale Kojot upierał się przy tym, więc się zgodziła. Od teraz każde stworzenie po pewnym czasie umiera i już nigdy nie wraca.
Pewnego dnia umarł syn Kojota. Kojot prosił Kruka o zmianę decyzji, ale ta nie chciała zmienić decyzji, którą razem podjęli. Kojot przepełniony chęcią zemsty na Kruka, którą obwinił za  śmierć syna, poprzysiągł krwawą zemstę. Udał się do krainy położonej daleko od ziemi, którą opuścił po stworzeniu świata. W tej krainie, Kojot wyrzeźbił straszliwe stworzenia z gliny, w które później tchnął życie. Chciał by stworzenia te zabiły Kruka, ale była to chaotyczna myśl. Kruk mógł je rozproszyć i zniszczyć. Kojot zmienił swoje podejście i stworzył mężczyznę, coś co wyglądało niegroźnie, ale równie dobrze mogło przynieść zło temu światu. Mężczyzna był inny od innych stworzeń na tej ziemi, ponieważ myślał i pytał o wszystko.
Kojot przechytrzył mężczyznę i namówił go by odnalazł Kruka i ją zabił, złamał jeden ze swoich szponów i podarował go mężczyźnie by ten użył go jako sztylet. Mężczyzna znalazł Kruka, gdy ta czyściła z brudu jakąś kulę, był bardzo ciekawy co to jest, ale Kruk powiedziała, że nie wie i że pewnego dnia znalazła to w jeziorze. Zobaczyła wtedy nóż w ręce mężczyzny i zdała sobie sprawę, co on chce zrobić. Dała mężczyźnie wybór i coś czego jeszcze żadne zwierzę nigdy nie miało – wolną wolę. Powiedziała:
-Jeśli mnie zabijesz, na zawsze staniesz się wtedy potworem, ponieważ nie zabiłeś żeby przeżyć, ale zrobiłeś to dla samej satysfakcji. Możesz również darować mi życie, a ja ustanowię cię opiekunem tego świata odpowiedzialnym za wszystkie zwierzęta, nawet te większe od ciebie.
Mężczyźnie spodobał się ten wybór, rzucił nóż na ziemię. W tym momencie pojawił się Kojot, który zobaczył, że Krukowi udało się przekonać mężczyznę do niezabicia jej. Kojot rzucił się na nią i rozpoczęła się walką między tą parą. Kruk rzuciła srebrną kulkę mężczyźnie i kazała mu uciekać.
Wiele dni później, kiedy mężczyzna dalej nie dowiedział się co zrobić z srebrną kulką. W swojej ignorancji rzucił ją w przepaść. Wtedy światło pokryło cały ląd, a kula ognia wystrzeliła w niebo, tak powstało słońce.
Teraz wszystko było pełne energii i życia. Wszystkie zwierzęta dziękowały mężczyźnie za nową siłę. Zwierzęta zebrały się razem i jako prezent stworzyły przeciwną wersję mężczyzny i nazwały ją kobietą. Powiedziały mu, że ona będzie go kochać, tak długo, jak on będzie ją kochał. A razem, podobnie jak Kruk i Kojot uczynią świat pełny piękna i przygód.
Wiele stworzeń, które stworzył Kojot, zdołało przetrwać. Znamy je jako: gniew, choroba i przygnębienie.
Do tego dnia Kruk i Kojot kontynuują walkę w jaskini ponieważ są nieśmiertelni. Walka toczy się o równowagę. Czasami gdy Kojot zyskuje przewagę i gdy się to wydarza, na świecie pojawia się  zło, ale równie często, Kruk zyskuje przewagę i wówczas dobro jest silniejsze od zła.

Aby przejść do wersji filmowej, wystarczy nacisnąć >TUTAJ<. Tłumaczenie, które mieliście okazję przeczytać powyżej pochodzi właśnie z tego filmu. Mam nadzieję, że tekst Wam się spodobał.

Redaktor,
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *