previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Czarne Stopy

Drodzy Czytelnicy!

W dzisiejszym wpisie opowiem trochę o jednej z federacji indiańskich, która zwana jest Czarnymi Stopami (Siksika albo inaczej Blackfoot).

Czarne Stopy jest to federacja trzech plemion, które zamieszkują tereny południowej Kanady (prowincja Alberta) oraz północnej części Stanów Zjednoczonych (stan Montana). W skład wchodzą plemiona: Pikuni, Kainah i Siksika. Posługiwali się językiem siksika, którego obecnie używa około 5000 rdzennych mieszkańców.

Początkowo te plemiona zamieszkiwały głównie duże obozowiska i żyły głównie z polowań na bizony. W okresie zimowym dzieliły się na mniejsze grupy łowieckie. Wszystko jednak zmieniło się w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy zaczęli posiadać broń palną, wówczas Czarne Stopy zaczęły toczyć walki przeciwko innym plemionom.

W 1805 roku Czarne Stopy wraz z plemionami Kri i Assiniboini planowały wyprawę, która jednakże zakończyła się fiaskiem, ponieważ przed wyruszeniem w podróż doszło do konfliktu między nimi. W późniejszym okresie wchodziły one na wojenną ścieżkę przeciwko swoim sąsiadom. W 1807 roku Czarne Stopy stawiły opór ekspedycji amerykańskiej, zabijając przy tym 42 jej członków.

Mimo wszystko plemiona Czarnych Stóp musiały w połowie XIX wieku przenieść się do rezerwatów, na co główny wpływ miał nękający głód. Jednakże pozytywną stroną jest to, że federacja plemion nie wyginęła i do dnia dzisiejszego żyje około 20 000 Indian wywodzących się z niej.

Cechą charakterystyczną dla Pikunów, Kainah i Siksika były pielgrzymki do Medicine Wheel, czyli kamiennego kręgu znajdującego się w górach Bighorn.

Olimpus

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *