previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Dia de los Muertos

body-r1c1-520x274

Dia de los Muertos to czas, w którym rodzina i przyjaciele wspominają zmarłe osoby, które odeszły, ale jednak wciąż egzystując, a święto to jest niepowtarzalną okazją do zbliżenia się do osób, które odeszły z tego świata.

Dia de los Muertos obchodzona jest głównie w Meksyku, jednak święto to pojawia się także w miejscach, w których Meksykanie mieszkają. Czas ten, który w Meksyku jest świętem państwowym jest niepowtarzalną okazją do zbliżenia się do zmarłych i do odnowienia więzi ze znajomymi i rodziną. Niewiele jest miejsc na świecie, w których święto zmarłych obchodzi się tak, jak w Meksyku. Nie ma tu “ponurych i poważnych twarzy”, które często pojawiają się w innych miejscach, w tym okresie. Dia de los Muertos, to czas zabawy, przez którą celebruje się pamięć o zmarłych.

Początki obchodów dnia zmarłych sięgają czasu Azteków i innych ludów żyjących w Ameryce Południowej i Centralnej. Znaczącą rolę odgrywała tu bogini Mictecacihuatl nazywana “Królową śmierci”. lub “Panią śmierci”. Święto to, podobnie jak wszystko co nie pasowało do katolickiej wizji świata narzucanej przez konkwistadorów, którzy podbijali nowe ziemie i ludy, zostało zmienione (w tym przypadku data obchodów, została dopasowana do obchodów katolickiej wersji tego święta).

Święto to przetrwało do dziś, a jego obchody z roku na rok, nabierają większego znaczenia. Nawet Halloween nie jest w stanie wyprzeć z meksyku tego święta, które jest głęboko zakorzenione w sercach Meksykanów. Nie jest to czas smutku – dlatego wyróżnia się ono na tle innych wersji obchodów tego święta. Rodzina i przyjaciele spędzają ten czas na zabawie, która trwa do samego rana. Na ulicach stają w tym dniu kościotrupy z pomalowanymi twarzami, w domach przygotowywane są specjalne potrawy i ołtarzyki. Groby ozdabiane są kwiatami – dobrze znanymi i hodowanymi już przez samych Azteków aksamitkami, które nazywane są “kwiatami umarłych”, a ich zadaniem jest zaprowadzenie zmarłego do ołtarza- i świecami oraz przynoszone są rzeczy, które zmarły lubił lub był w jakiś sposób z nimi związany. Twarze dzieci i dorosłych pokrywane są farbami – malowane są na nich wzory, które znajdują się także na czaszkach z cukru lub gipsu. Rodziny często wynajmują Mariachi, by ci grali ulubione piosenki zmarłego.

Meksykanie głęboko wierzą w mistycyzm tego święta oraz świata. Uważają, że dusze zmarłych w tym dniu biesiadują razem z domownikami łącząc się w zabawie. Czaszki, muzyka, rzeczy, które do nich należały i potrawy, które lubili są dowodem na to, że rodzina nie zapomniała o zmarłych, którzy wciąż żyją w ich sercach. Dzień, którego na ziemię schodzą duszę dzieci, które zbyt szybko opuściły ten świat, nazywany jest “Dia de los Angelitos” “dniem Małych Aniołków”.

Dawodi

 


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *