previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Doc Holliday – zabójczy dentysta

DocHollidayDoc Holliday, a właściwie John Henry “Doc” Holliday -hazardzista, rewolwerowiec i dentysta. Był bliskim przyjacielem Wyatta Earpa, o którym dowiecie się więcej w przyszłości. Zasłynął przede wszystkim z wydarzeń w Tombstone.

W dzieciństwie Holliday’a nauczył strzelać ojciec, który brał udział w wojnie secesyjnej oraz w wojnie amerykańsko-meksykańskiej, z których powrócił razem z adoptowanym synem o imieniu Francisco. Gdy Holliday miał 15 lat jego matka zmarła w wyniku gruźlicy, a jakiś czas później choroba zabiła również Francisca.

W wieku 19 lat John opuścił dom i udał się do Filadelfii gdzie po niecałych 2 latach (1872r.) uzyskał stopień doktora stomatologii, a jako dentysta odnosił sukcesy zawodowe m.in zgarnął wszystkie trzy nagrody dla stomatologów podczas corocznych targów Dallas. Wkrótce po rozpoczęciu praktyki u Holliday’a wykryto gruźlicę.

Pierwsza strzelanina w której Doc brał udział miała miejsce w 1873 roku. Holliday wraz ze swoimi przyjaciółmi udali się na swoje ulubione miejsce do kąpieli w rzece Withlacoochee. Było ono zajęte przez grupę afro-amrykan, którzy nie chcieli ustąpić. Holliday wrócił z rewolwerem i rozpoczął strzelanine. Według różnych źródeł zabił od jednego do trzech ludzi. Po tych wydarzeniach przeniósł się do Dallas gdzie otworzył gabinet dentystyczny. Rozpoczął tam swoją przygodę z hazardem i zdał sobie sprawę, iż jest to lepsze źródło dochodu. W wyniku hazardu został aresztowany w 1875 roku, ale nie uznano go za winnego. Obyło się bez strzałów, bo Doc sprzedał swój pistolet barmanowi (który go potem wydał szeryfowi). Przeniósł się do Denison w Teksasie, a potem zdecydował się opuścić stan, bo wreszcie uznano jego winy.

Holliday przeniósł się do Deadwood na początku 1876 roku. Po drodze do stolicy poszukiwaczy złota – jak wówczas określano Deadwood – Holliday pokłócił się ze znanym hazardzistą Bud Ryan’em, po ich pojedynku zostawił go ciężko rannego. W 1877 roku Holliday wrócił do Teksasu, a konkretniej do Breckenridge gdzie najpierw pobił kobietę innego hazardzisty – Henry’ego Kahn’a, a następnie został przez niego postrzelony. Wiele ówczesnych gazet uznało Doc’a za zmarłego, co oczywiście było nieprawdą, a sam Holliday przeniósł się do Fort Griffin gdzie poznał Wyatta Earpa.

Latem 1878 roku Doc asystował Earpowi w Dodge City i wydarzeniach w Long Branch Saloon. Ed Morrison, Tobe Driskill i 50 rewolwerowców z Teksasu chcieli dorwać Earpa. Gdy niczego nieświadomy Wyatt wszedł do saloonu Morrison wymierzył w niego broń.

“Módl się o życie i rzuć broń. Twój czas nadszedł Earp!”

Holliday, który obserwował całe zajście (grał w karty w saloonie) w mgnieniu oka wstał i przyłożył lufe do głowy Morrisona.

“Nie, przyjacielu, ręce do góry! A jak któryś z was łajdaków wyciągnie broń to odstrzele waszemu przywódcy to co zostało z jego mózgu”

Bandyci się wycofali, a po tym zajściu Earp i Doc zostali przyjaciółmi.

Holliday zaczynał zyskiwać sławę jako zabójczy rewolwerowiec. W Jacksonboro w pojedynku zabił żołnierza, a jakiś czas później w Las Vegas zabił zwiadowce armii – Mike’a Gordon’a. Mike strzelił do wymykającego się z saloonu Doc’a lecz nie trafił, a zanim zdążył oddać kolejny strzał Holliday wyciągnął broń i go zastrzelił. Przed wyjazdem z Las Vegas Holliday wyzwał na pojedynek barmana Charles’a White’a. Trafił go w czubek głowy gdy ten chował się za barem. Myśląc że go zabił Doc udał się do Tombstone.

Po pewnym czasie w Tombstone zaczęły się plotki o Holliday’u napadającym dyliżanse. Doc podejżewał tutejszego barmana Milt Joyce’a. Przyszedł więc pijany do saloonu i wytrzelił najpierw rewolwer z ręki Joyce’a, a następnie przestrzelił ręke drugiemu barmanowi, który sięgał po pistolet. Joyce wyrzucił pijanego Holliday’a z saloonu. Okazało się że plotki te rozsiewał Joseph Isaac Clanton znany jako “Ike” Clanton.

26 października doszło do jednej z najsłynniejszych strzelanin na Dzikim Zachodzie – strzelaniny w O.K. Corral. Clantonowie (Ike i Billy), McLaurowie (Tom i Frank) oraz Billy Claiborne stanęli naprzeciw braciom Earp (Wyattowi, Virgilowi i Morganowi), z którymi był Doc. W wyniku strzelaniny zabito obu braci McLaury, a także Billego Clantona. Ranni zostali Virgil, Morgan i Doc, a Ike i Billy Claiborne zbiegli z miasta.

Pod koniec 1881 roku Virgil Earp wpadł w zasadzke, w której został dożywotnio okaleczony, a rok później w kolejnej zasadzce zginął Morgan Earp. Holliday wraz z pozostałymi członkami rodziny Earpów wyruszyli do Kaliforni. Po drodze Doc i Wyatt rozpoczęli krwawą vendette na sprawcach zasadzek.

Holliday zmarł w 1887 roku w wyniku gruźlicy w Leadville, Colorado. Jego ostatnim pojedynkiem była strzelanina z Billym Allenem. Holliday oddał dwa strzały, a jeden z nich trafił Allena w dłoń, co spowodowało upuszczenie pistoletu.

Kilka ciekawostek o Holliday’u:

  • był dobrym hazardzistą, ale często oszukiwał i prowokował do bijatyk
  • jego ulubioną metodą pojedynków było rozbrajanie przeciwników poprzez strzał w ich dłoń bądź ramie, dzięki czemu przeciwnik nie był w stanie strzelać, a Holliday nie mogł zostać oskarżonym o zabójstwo, aczkolwiek udało mu się to tylko trzy razy
  • Bat Masterson wyciągał Holliday’a z więzienia dwa razy
  • Wyatt Earp w wywiadzie w 1896 powiedział o nim: „Doktor był dentystą, z którego konieczność zrobiła hazardzistę; dżentelmenem, z którego choroba zrobiła pogranicznego włóczęgę; filozofem, z którego życie zrobiło złośliwego dowcipnisia; wysokim, szczupłym blondynem, prawie martwym przez chorobę i równocześnie najzręczniejszym hazardzistą i najszybszym, śmiercionośnym człowiekiem z pistoletem, którego kiedykolwiek poznałem”
  • podczas strzelaniny w Tombstone, Doc miał na sobie szary płaszcz (jak z zestawu Doc’a w grze), płaszcz ten był pożyczony i należał do Virgila
  • Na Doc Holliday’u wzorował się ostatnio Tarantino tworząc postać dr. Schultza w “Django”

 

Jimmy Kane


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “Doc Holliday – zabójczy dentysta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *