previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Droga do Wojny Secesyjnej – Rozdział II

Dzisiaj napiszę parę słów o tym, jak kwestia niewolnictwa stopniowo stawała się najbardziej palącym problemem wewnętrznym XIX-wiecznej Ameryki. Jak wiemy, Północ i Południe od początku rewolucji przemysłowej zaczęły podążać dwiema różnymi ścieżkami rozwoju. Starcie dwóch wizji dawało się szczególnie we znaki w dobie kolonizacji ogromnych połaci ziemi na Dzikim Zachodzie. Już wówczas stany dzieliły się bowiem na wolne i niewolnicze. W interesie obu stron było niedopuszczenie do przewagi politycznej i gospodarczej oponenta.

Pierwszą poważną próbą regulacji był tzw. kompromis Missouri z 1820 roku. Zakładał on, że od tego momentu wszystkie nowe stany położone na północ od równoleżnika 36° 30′ będą wolne, a te na południu – niewolnicze. Od tamtej pory stosowano również zasadę, że liczba stanów wolnych i niewolniczych musi się równoważyć. Konflikt odżył po przyłączeniu do USA Teksasu w wyniku wojny z Meksykiem w 1848. Rozległe ziemie położone na południe od wspomnianego równoleżnika były bardzo zróżnicowane geograficznie i część z nich była zupełnie nieatrakcyjna dla plantatorów z Południa. W związku z tym w roku 1850 zawarto nowy kompromis, na mocy którego Kalifornia została przyjęta do Unii jako wolny stan.

W następnym rozdziale przedstawię ostatnią kartę tej historii – spór o Kansas, który w zdecydowanie bardziej bezpośredni sposób oddziaływał na decyzję o secesji Południa.

 

sullivan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *