artykuł

Dzień Kolumba?

Witajcie kochani. Dziś trochę kontrowersyjny wpis :) Zapraszam serdecznie do lektury.

Powszechnie uważa się “odkrycie” Krzysztofa Kolumba jako jedne z największych i przełomowych. Zacznijmy jednak od początku.
Pomińmy również fakty, że przed pamiętną datą 12 października, byli tam inni ludzie :)
Krzysztof bardzo długo próbował wybłagać rodzinę królewską, aby zgodzili się na jego ekspedycję. We wrześniu 1492 roku w końcu otrzymał upragnione, bardzo dobrze wyposażone statki: Santa Marię, Ninę oraz Pintę. Wyprawa się przeciągała i ludzie stracili wiarę w jej powodzenie. Jedynie Kolumb podtrzymywał ich na duchu i kiedy 12 października 1492 roku zobaczono ląd, nikt już nie wątpił w umiejętności nawigacyjne Krzysztofa.
Planował on jednak dotrzeć do Indii i do końca swojego życia był przekonany, że tego właśnie dokonał. W związku z tym tubylców nazwał Indianami.
Dlaczego był to przełomowy moment? Dlaczego właśnie wtedy?
Otóż… Kiedy poprzedni ludzie dopływali do wybrzeży Ameryki, nikt się tym aż tak nie fascynował, ponieważ nie było zapotrzebowania na nowy ląd. W 1492 roku w Europie robiło się już ciasno i gdyby nie odkryte tereny nowego świata, najprawdopodobniej odbyło by się kolejnych kilka krucjat. Dodatkowo amerykańskie ziemie dostarczyły Staremu Światu nowych dóbr oraz zastrzyk ogromnych pieniędzy. To nie mogło się dobrze skończyć.

Jedno jest pewne – 520 lat temu dokonała się rzecz przełomowa. Od odkrycia Kolumba świat uległ przebiegunowaniu. Dziś to Amerykanie rządzą światem.

 

 

W drugi poniedziałek października w USA obchodzony jest Dzień Kolumba. Jest to święto państwowe i wszyscy mają wtedy wolne od pracy (z wyjątkiem policji i podobnych służb). Columbus Day został ustanowiony w 1937 roku przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Jednak już w 500 lat po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, zaczęły się problemy. Co roku kilka miast odłącza się od obchodzenia tego święta. Powód?

Kolumb – jeśli przyłożyć do niego dzisiejsze standardy praw człowieka – okazuje się bandytą, złodziejem, gwałcicielem i ludobójcą na gigantyczną skalę.

Z jednej strony nie ma za co obwiniać Kolumba, on jedynie chciał znaleźć drogę do Indii. Nawet do swojej śmierci nie wiedział, jak bardzo jego odkrycie zmieni świat. Jednakże to właśnie on otworzył wrota innym ludziom rządnym władzy, rozlewu krwi i zagarniania nowych terenów oraz niewolników. Był swego rodzaju pośrednikiem w tych wszystkich bestialskich czynach. Jedno jest pewne… Nie pójdzie już za to na stryczek 😉

Cześć Kolumbie!
Znalazłeś swe Indie?
Cóż im przywiozłeś?
Choroby, śmierć i zewsząd zagładę!
Nie trzeba było tego robić!
A co zabrałeś?
Zabrałeś wszystko,
zniszczyłeś wszystko!
Dziękuję Kolumbie, niech cię szlag trafi!

Dariusz Bluewind Kachlak

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Dzień Kolumba?Dodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *