previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Dziki Bill Hickok

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam pewną ciekawą postać ze świata Dzikiego Zachodu. Jest to Dziki Bill Hickok zwany tak naprawdę James Butler Hickok. Kim był? Czemu stał się popularny? Czego dokonał? Zapraszam jak zwykle do lektury 🙂

Hickok urodził się 27 maja 1837 w miasteczku Homer w stanie Illinois.  Hickok wychował się na wsi, a jego domostwo stanowiło przystanek na umownym szlaku, zwanym Underground Railroad, będącym siecią dróg, którymi przerzucano z południa na północ zbiegłych niewolników. Uczył się wtedy strzelać, by w razie potrzeby bronić domu przed przestępcami. Już jako dziecko był uznanym strzelcem. W 1855 Hickok, wówczas 18-latek, pobił się z rówieśnikiem, Charlesem Hudsonem, i w czasie bójki obaj wpadli do kanału. Hickok, w przekonaniu, że zabił Hudsona, uciekł z domu i zaciągnął się do prywatnej armii generała Jima Lane’a, gdzie spotkał 12-letniego zwiadowcę Williama Cody’ego, znanego później jako Buffalo Bill. 

W późniejszym okresie znalazł się na terytorium Kansas, gdzie nabył ziemie z zamiarem jej uprawiania. Jednakże stracił je z powodu traktatu Stanów Zjednoczonych z plemieniem Huronów, który tanowił, że część indian z tego plemienia może zająć tereny na wschód od Mississipi, gdzie właśnie ziemie Hickoka się znajdowały. Musiał zatem poszukać sobie innego zajęcia. Najął się jako woźnica.

Początek jego legendy zaczyna się 12 lipca 1861, gdy Hickok był obecny przy strzelaninie, która miała miejsce, gdy McCanles, jego 12-letni syn i dwaj pracownicy przybyli do stacji Rock Creek, domagając się jej zwrotu. Z wnętrza stacji, w której znajdował się Hickok oraz kierownik stacji Horace Wellman z żoną Jane, padł strzał, w wyniku którego zginął McCanles. Następnie uśmiercono jego dorosłych towarzyszy: jednego strzałem ze strzelby, drugiego motyką. W następstwie tych zdarzeń Hickok, Horace Wellman i nieobecny przy zajściu pracownik J.W. Brink zostali pozwani przez rodzinę McCanlesów i stanęli przed sędzią pokoju T.M. Coulterem, który uniewinnił oskarżonych. Ten głośny epizod znany jest jako Masakra McCanlesów.

W wojnie secesyjnej służył w wojsku Unii, głównie jako zwiadowca. Miał nawet zostać pojmany przez Konfederatów jednak swoją przebiegłością sprawił, że stał się jednym z adiutantów generała Pierce’a. Dzięki temu udało mu się zdobyć cenne informacje dla wojska Unii.

Po wojnie nadal pracował dla armii jako zwiadowca i egzekutor prawa z ramienia władz federalnych. Kilkukrotnie również starał się o stanowiso szeryfa, co początkowo mu się nie udawało. Został nim w końcu nawet kilkukrotnie, i choć nie udało mu się za pierwzym razem zbyt długo pisatować godności to miał mieć ogromny wpływ na utrzymanie prawa i porządku.

W późniejszym okresie życia brał udział w wielu pojedynkach, z reguły został obrażany przez swoich przeciwników, bądź go nawet napadano. Raz zosstał mu zabrany jego zegarek kieszonkowy, ponoć w ramach zastawu. Hickok powiedział osobie która mu ten zegarek zabrała by nie pokazywał się z nim publicznie. Z tego powodu następnego dnia panowie sięgneli po rewolwery. Hickok trafił celnie, natomiast jego przeciwnik nie trafił w Dzikiego Billa.

Bill uwielbiał grać w karty. Jednak miał jedną zasadę: nie siadał przy stole, w chwili gdy nie mógł usiąć w miejscu dzięki któremu będzie miał plecy zasłonięte. Przez całe życie narobił sobie tylu wrogów, że wolał dmuchać na zimne. Jednak w dniu swojej śmierci nie zrobił tego, odmówiono mu miejsca pod ścianą, a Hickok usiadł an innym miejscu. W trakcie gry podszedł do niego Jack McCall i strzelił mu prosto w głowę. Śmierć była atychmiastowa. Przy jego śmierci narosło wiele legend. Bill miał wyciągnąć jeszcze swoje rewolwery, ale świadkowie zdarzenia zeznali inaczej. Ponadto kula miała utkwić w nadgarstku innego gracza, który w pierwszej chwili myślał, że to Bill do niego strzelił. Jednakże później uświadomił sobie, że jego myślenie jest błędne widząc jak ciało Hickoka osuwa się na podłogę. Kulę miał ten gracz zatrzymać i nosć przy sobie, lecz inna wersja zdarzenia mówi iż do śmierci została mu w nadgarstku. Zdarzenie to miało miejsce 2 sierpnia 1876 roku.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *