artykuł

Dziki Bill Longley

Bohater naszego dzisiejszego artykułu urodził się 6 października 1851 roku w Mill Creek w hrabstwie Austin w Teksasie jako szóste z dzisięciorga dzieci Campbell i Sarah Longley. Tak naprawdę nazywał się Wiliiam Preston Longley. Większość swojego dzieciństwa uczył się strzelać, z powodu szalejącej wojnie domowej w Stanach Zjednoczonych (zwanej u nas lepiej pod nazwą secesyjna). Na szczęście skończyła się ona wraz z wejściem w dorosłość naszego bohatera, gdyż z pewnością zostałby zrekrutowany do wojska (Teksas dołączył do Unii w 1845 roku).

Po zakończeniu wojny wojsko nadal sprawowało gros władzy, z tego powodu powstawały grupy osób którym się ta ich władza nie podobała, do której przystał Bill Longley w roku 1867 roku porzucając szkołę i przystając do bandy złoczyńców. Pierwszą ofiarą bohatera naszego wpisu był były niewolnik Green Evans, który chcąc odwiedzić przyjaciół wpadł na bandę Longley’a którzy nie chcieli go przepuścić. Finałem akcji była próba ucieczki carnoskórego mężczyzny, na którą Dziki Bill zareagował kilkoma strzałami w plecy Evansa.

Przez kilka kolejnych lat Longley podróżował po Teksasie. W pewnym saloonie poznał słynnego hazardzistę Phila Coe’a, jednak ich drogi się nie połączyły. Wraz ze swoim szwagrem Bill napadał osadników w południowym Teksasie. Prócz rabunków dokonywali także morderstw, w tym i byłych niewolników. Celem dwójki przestępców było wzbogacenie się, głównie na koniach. W 1870 roku władze Unii zaoferowali 1000 USD za schwytanie obu przestępców. Szwagier Billa według jego opowieści miał zostać zastrzelony jeszcze tego samego roku, choć istnieją sprzeczne relacje mówiące, że stało się to dopiero 4 lata później.

Próbował swoich sił w wojsku, jednak surowość życia zmusiła go do ucieczki, choć nieudanej. Stanął pod sądem, który skazał go na ciężkie roboty. Choć dano mu drugą szansę to uciekł z wojska ponownie w 1872 roku.

Wrócił on w swoje rodzinne strony, gdzie ponownie zaczął sięgać po broń palną. Zastrzelił swojego przyjaciela z dzieciństwa, który rzekomo miał zabić syna wujka Dzikiego Billa. Ponownie uciekł, by nie dostać się w ręce organów ścigania, ale pomimo wiszącego na nim pewnego wyroku śmierci zabił kolejną osobę – Georga Thomasa.

Kolejną jego ofiarą był Lou Shroyer, na którego Dziki Bill zastawił pułapkę. Nie do końca była ona udana, gdyż samo zdarzenie zamieniło się w strzelaninę. Ostatecznie Bill zabił Shroyera, ale został pozbawiony konia właśnie przez swoją ofiarę. Warto zauważyć, że jest to jedyny przypadek, gdy osoba którą zabić postanowił Longley odpowiedziała ogniem.

Ostatnią znaną ofiarę Dzikiego Billa był kaznodzieja William R. Lay którego zabił w czerwcu 1877 roku. Tego samego miesiąca bohater naszego wpisu został otoczony przez stróżów prawa. Pomimo apelacji został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 11 października 1878 roku. Jego grób po dzień dzisiejszy znajduje się na cmentarzu w Giddings.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Dziki Bill LongleyDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *