previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Emiliano Zapata

Witajcie!

Dzisiaj chcemy Wam po krótce przedstawić historię Emiliano Zapaty, któremu poświęciliśmy zestaw podczas trwającego obecnie Dia de los Muertos.

Emiliano Zapata przyszedł na świat 8 sierpnia 1879 w Anenecuilco. Był synem metyskiego chłopa, z mieszanej Hiszpańsko-Nahua rodziny, który zajmował się handlem końmi. W wieku 17 lat został osierocony i musiał się zająć młodszymi braćmi i siostrami. W 1897 r. został aresztowany za udział w proteście przeciwko posiadaczowi lokalnej hacjendy, który przywłaszczył sobie ziemię należącą do drobnych rolników. Po amnestii i wyjściu na wolność, Zapata prowadził agitację wśród chłopów. Na przeszkodzie tej działalności stanęło jednak powołanie do wojska, gdzie musiał odsłużyć sześć miesięcy. W zwolnieniu z armii pomocny okazał się właściciel ziemski, który potrzebował wtedy specjalisty od ujeżdżania koni. W 1909 r. Zapata został wybrany na przewodniczącego “rady obronnej” swojej wsi, która miała na celu reprezentację chłopów w ich sporze o ziemię z hacendados. Po bezskutecznych negocjacjach z posiadaczami ziemskimi, Zapata i jego towarzysze siłą zajęli część posiadłości obszarników (na które składały się głównie ziemie zagrabione wcześniej chłopom) i rozdzielili je pomiędzy siebie.

Jego życie zmieniło się w 1910 roku, gdy w wyniku sfałszowanych wyborów prezydenckich dotychczasowy dyktator przejął władzę, a jego konkurent uciekł do Stanów Zjedoczonych i stamąd podburzał społeczeństwo przeciwko dyktaturze. Zapata zebrał swoich zwolenników i pomógł powracającemu do Meksyku Francosco Madero przejąć władzę. Porfirio Diaz, który sfłaszował wybory uciekł do Europy. Zapata sądził, że Madero poprze jego posulaty mówiące o pomocy dla biedniejszej części połeczeństwa i zwróceniu ziemi lokalnym wspólnotom ziemskich. Madero odmówił postulatom, kazał żołierzy Zapaty rozbroić. Jednakże Zapata widząc, że nic nie zdziała postanowił walczyć dalej.

Meksyk podzielił się na kilka stref walki. Głównymi dowódcami był opisywany przez nas Zapata, słynny Pnacho Villa oraz Venustiano Carranza. Nie zgadzali się w wielu kwestiach i Meksyk był nadal rozdarty walką. Oczywiście próbowano dojść do konsensusu, jednakże w niemal każdym punkcie jeden z trzech dowódców nie zgadzał się na niego. Udało się jednak połączyć siły Zapaty i Villi przeciwko temu trzeciemu, gdyż brano pod uwagę, że podzielony Meksyk nie będzie żadnym przeciwnikiem dla przykładowo Stanów Zjednoczonych, które popierały Carranzę. Mało tego ten ostatni był o wiele silniejszy militarnie niż Zapata i Villa gdyż po jego stronie stanęło zawodowe wojsko. Niemalże pokonał swoich przeciwników, zwołał zgromadzenie na którym został wybrany prezydentem. Polowano na Zapatę, próbowano przekupić jego sprzymierzeńców, jednak bezskutecznie, do czasu. Udało sie doprowadzić do spisku który doprowadził do zastrzelenia Zapaty, co miało miejsce 10 kwietnia 1910 roku. Obecnie Emiliano  cieszy się w Meksyku olbrzymią popularnością, jest de facto bohatera narodowego.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *