artykuł

Francisco Pizarro

Naszym dzisiejszym bohaterem jest Hiszpan, konkwistador, który podbił imperium Inków.

Co do daty jego narodzin najczęściej podaje się rok 1478, ale podaje się również 1471. Był nieślubnym synem Franciski González Mateos, z Gonzalo Pizarro Rodriguezem de Aguilar, szlachcicem i kapitanem hiszpańskiej armii. Trzeba również dodać, że Francosco był kuzynem Hernána Cortésa, zdobywcy Meksyku. Bohater nasz był zatem bękartem. Legendy mówią, że matka pozostawiła go na schodach kościoła, a on sam w przyszłości miał zajmować się hodowlą świń. Jak to się stało, że człowiek pasący świnie, analfabeta podbił imperium Inków?

Najprawdopodobniej dokonywano szerokiego przymusowego poboru do wojska w chwili, gdy zaczęto podbijać tak Amerykę Środkową jak i Południową. Od 1502 roku znajdował się w wojsku, jednak pierwsze lata jego wojaczki nie są w pełni poznane, nie wiemy co działo się z naszym bohaterem. Najprawdopodobniej szlifował swoje umiejętności, oraz szukał znajomości wśród wpływowych żołnierzy. Dopiero w 1513 roku na kartach historii pojawia się Pizarro jako żołnierz. Towarzyszył on Vasco Núñezowi de Balboa w trakcie kampanii podczas której przekroczono przesmyk panamski. Związał się z gubernatorem dzisiejszej Panamy, stał się jego bliskim współpracownikiem. Sprawił, że skazano jego byłego towarzysza z którym wszedł na terytorium Ameryki Południowej, Balboa na śmierć.

Pizarro usłyszał o bogactwach znajdujących się na terytorium dzisiejszego Peru. Postanowił wyruszyć na ekspedycję, spodziewając się ogromnych zysków. Miał poparcie ówczesnego gubernatora, który przydzielił mu 80 ludzi i 40 koni. Misja zakończyła się porażką głównie z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe.

W dwa lata później, w roku 1526 roku wyruszyła kolejna wyprawa.Dotarli na tereny dzisiejszej Kolumbii, gdzie doszło do ciężkich i wyczerpujących walk z tubylcami. Podczas jednego ze starć przechwycono ich towary wśród było złoto, srebro czy kamienie szlachetne. Niestety kolejna wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Zdawano sobie jednak sprawę, że te tereny są zasobne w złoto i inne cenne kruszce.

Pizarro wrócił do Hiszpanii, gdzie uzyskał audiencję u króla Karola I. Opowiadając mu o bogactwach przekonał władcę do kolejnej ekspedycji mianując Pizarra gubernatorem podbitych ziem. W 1533 roku wylądował on z wojskiem na terytorium dzisiejszego Ekwadoru tocząc ciężkie walki z tubylcami. Pomogli mu konkwistadorzy pod dowództwem Hernanada de Soto. Próbowali oni nakłonić władcę Atahualpę do przejścia na chrześcijaństwo. Ten jednak odmawia, przez co doszło do walki i schwytania inkaskiego króla. Miał on zapłacić olbrzymi okup, dzięki któremu odzyskałby wolność, co było jedynie fortelem ze strony Pizarra. Zdobył on stolicę Inków Cuzco i stał się pierwszym gubernatorem Wicekrólestwa Peru.

Pizarro popadł w konflikt z Diego de Almagro, który chciał zagarnąć bogactwa Cuzco dla siebie. Zdobył on to miasto, gdy było pozbawione wojsk. Nasz bohater odbił je, a samego Almagro zabił. W kilka lat później w roku 1541 syn Almagro, także Diego zebrał kilkunastu żołnierzy, zakradł się do pałacu Pizarra i tam po krótkiej walce zabił konkwistadora.

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

 

0 razy komentowano: “Francisco PizarroDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *