previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Fred Waite

Fred Waite urodził się w Chickasaw Nation w Fort Arbuckle, Oklahoma 28 września 1853r. Był synem Thomasa i Catherine McClure Waite. Jego ojciec, Thomas  prowadził sklep handlowy.

Podczas wojny secesyjnej on i jego rodzina zostali zmuszeni do schronienia się
w rezerwacie Sac i Fox znajdującym się we wschodnim Kansas , po tym jak zostali ścigani przez żołnierzy konfederackich, którzy próbowali powstrzymać exodus rodziny. Później rodzina wróciła do Oklahomy, a Fred dorastał, by zostać kowbojem.

W 1875 roku postanowił udać się do Kolorado, ale zamiast tego rozpoczął działalność w Nowym Meksyku, gdzie znalazł pracę u bydlęcego barona, Johna Chisuma, który miał duże ranczo na południe od dzisiejszego Roswell. Jednak do jesieni 1877 pracował dla przyjaciela Chisuma i innego barona bydła, Johna Tunstalla w pobliżu Lincoln
w Nowym Meksyku. Tunstall był ambitnym młodym Anglikiem, który planował budowę imperium przy pomocy ustawy o pustyni. Jego plan zakładał uzyskanie prawa do zagospodarowania jak największej liczby źródeł wody, kontrolując w ten sposób całą okolicę pastwiskową.

W 1877 roku Tunstall wraz z mężczyzną o nazwisku Alexander McSween mieli odwagę założyć firmę, która konkurowała z potężną Murphy&Dolan Mercantile and Banking Company. Działalność Murphy’ego i Dolana od dawna zmonopolizowała handel
w hrabstwie, kontrolując ceny, osiągając ogromne zyski ze swoich towarów
i praktycznie mając rękę w prawie każdej części dużej gospodarki hrabstwa. Kupcy wraz z ich sojusznikami, w tym lokalnymi organami ścigania, byli bardzo nielubiani
z oczywistych powodów.

W styczniu 1878 roku Billy the Kid również poszedł do pracy u Johna Tunstalla
i zaprzyjaźnił się z Fredem Waite. W lutym Murphy i Dolan otrzymali nakaz sądowy, aby przejąć niektóre konie Tunstall’a jako zapłatę za zaległy dług. Kiedy Tunstall odmówił poddania koni, szeryf hrabstwa Lincoln, William Brady. Po protestach przeciwko obecności oddziału na jego ziemi, Tunstall został postrzelony w głowę. Ten incydent rozpoczął Lincoln County War.

Wspierany przez żołnierzy i własną ciężko uzbrojoną partię, Brady nie tylko odmówił aresztowania Martineza, ale w rzeczywistości rozbroił trzech mężczyzn i wsadził ich do więzienia. Martinez został wypuszczony, ale Billy the Kid i Waite pozostali w więzieniu do 23 lutego. 1 marca sędzia pokoju John Wilson wyznaczył Dicka Brewera na miejskiego funkcjonariusza policji i delegował kilku innych, w tym Billy’ego the Kida.

1 kwietnia 1878 r. Billy wraz z kilkoma innymi regulatorami, w tym Frankiem MacNabem, Jimem Francuzem, Fredem Waite, Henry Newtonem Brownem i Johnem Middletonem byli zaangażowani w strzelaninę z udziałem organów ścigania przed sądem hrabstwa Lincoln. Kiedy pył się rozwiał, William Brady i jego zastępca, George W. Hindman, nie żyli.

Fred wraz z innymi Regulatorami brali udział w kilku potyczkach i co najmniej dwóch bitwach z bronią. W tym czasie płacono mu za strzelca 4,00 USD dziennie, w czasie, gdy większość kowbojów zarabiała tylko jednego dolara dziennie. Pieniądze były wypłacane przez Alexandra McSween’a, partnera biznesowego Johna Tunstalla.

19 lipca 1878 roku McSween i jego zwolennicy, w tym Billy the Kid i Fred Waite, zostali oblegani przez nowego szeryfa, George’a Peppina i grupę jego ludzi. Dom McSween’a został podpalony, a kilka osób zostało zastrzelonych, gdy wychodzili z domu, w tym nieuzbrojony Alexander McSween. Działanie to zasygnalizowało zakończenie działalności Regulatorów, ponieważ bez wsparcia nie mogliby działać dalej. Jednak „wojna” trwała na małą skalę do września 1878, kiedy prezydent Rutherford B. Hayes usunął z urzędu skorumpowanego gubernatora Nowego Meksyku Axtella i mianował Lwa Wallace’a nowym gubernatorem stanu.

Za pośrednictwem Regulatorów Waite poznał amerykańskich Indian Jose Chaveza, Henry’ego Newtona Browna, Jima Frencha, Charliego Bowdre i Toma O’Folliarda , którzy utworzyli Billy the Kid’s Gang. Udali się na północ do Fort Sumner w Nowym Meksyku.

Jesienią 1878 roku Billy the Kid wraz z Tomem O’Follliardem, Henry Newtonem Brownem, Fredem Waite i Johnem Middletonem zaczęli śledzić ślad koni Johna Chisuma. Następnie gang ukradł około 125 koni, które sprzedali w okolicach Tascosa
w Teksasie. Przez następne kilka miesięcy swobodnie wydawali pieniądze ze sprzedaży koni, jedząc, pijąc i jeżdżąc konno w Tascosa.

Fred wrócił do Pauls Valley w Oklahomie, gdzie ożenił się i założył rodzinę, próbował swoich sił jako redaktor gazety. Zaangażował się również w politykę plemienną i służył jako indiański policjant.

Później został mianowany delegatem na konferencję międzyplemienną i został wybrany na przedstawiciela i senatora ze swojej ojczyzny dla Narodu Chickasaw. Został także mianowany przez gubernatora na sekretarza krajowego narodu Chickasaw. Został nawet gubernatorem Narodu Chickasaw, ale jego przedwczesna śmierć 24 września 1895 uniemożliwiła mu objęcie stanowiska. Nie wiadomo, jak umarł, ale uważa się, że były to przyczyny naturalne. Był zaledwie cztery dni przed swoimi 42 urodzinami.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *