previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

George Washington Carver

Time Magazine nazwał kiedyś George’a Washingtona Carvera „Czarnym Leonardo”, tytułem godnym tego wielkiego naukowca, pedagoga, botanika i wynalazcy. Carver urodził się w Diamond Grove w stanie Missouri w styczniu 1864 r., Choć dokładna data jest nieznana, a niektóre dowody wskazują na rok 1861. Jego niewolni rodzice, Mary i Giles, byli w tym czasie własnością niemieckiego imigranta Mosesa Carvera. Niedługo po jego urodzeniu, George wraz ze swoją Matką zostali porwani przez Konfederatów z Arkansas i sprzedani w Kentucky. Na szczęście ojcu naszego bohatera udało się go odnaleźć jednak jego matki nigdy nie odnaleziono. George był chorowitym dzieckiem. Z tego względu Carver nie był zobowiązany do wykonywania bardziej pracochłonnych prac w gospodarstwie i spędzał dużo czasu na odkrywaniu przyrody i pielęgnowaniu ogrodów Carvera wokół domu. Kwitły kwiaty wokół posiadłości.

Talent George’a sprawił, że został zauważony wokół małej społeczności Diamond Grove i ludzie zaczęli nazywać go Doktorem Roślin. Dzwonił nawet do domu, przepisując środki na chore rośliny lub zabierając je do lasu, gdzie miał tajny ogród, pielęgnując je z powrotem do zdrowia.

W tym czasie Susan Carver nauczyła George’a czytać. George miał pragnienie wiedzy, więc kiedy zobaczył kilka czarnych dzieci idących do szkoły podczas podróży do Neosho, od razu wiedział, że musi iść także do szkoły. Powiedział Carverowi, że zamierza przenieść się do Neosho, aby pójść do szkoły, Carver postanowił go nie zatrzymywać.

Pierwszą noc spędził na poddaszu stodoły w pobliżu budynku szkolnego. Następnego ranka, kiedy George czekał na otwarcie szkoły, poznał Mariah Watkins, podobno właścicielkę domu i stodoły, w której przebywał. Stwierdził, że chce wynająć pokój i określił się jako „George Carvera”, wyjaśniając swoje zamiary pójścia do szkoły jako student. Carver przypomniał sobie później, że Watkins odpowiedziała, że od tej pory nazywa się „George Carver”. Zrobiła też wrażenie na młodym George’u, kiedy powiedziała: „Musisz nauczyć się wszystkiego, co możesz, a potem wrócić i przekazywać naukę ludziom”.

Carvers szedł drogą edukacji przez kilka szkół. W wieku 13 lat chciał uczęszczać do akademii w Fort Scott w Kansas, ale nie pozostał długo po tym, jak zobaczył grupę białych zabijających czarnego mężczyznę . Po ukończeniu kilku innych szkół, Carver w końcu uzyskał dyplom w Minneapolis Kansas High School.

Został przyjęty do Highland College w Highland w Kansas w 1886 roku. Jego nadzieje związane z wyższym wykształceniem zostały natychmiast przerwane po przyjeździe, ponieważ uczelnia odrzuciła go z powodu jego rasy. Stamtąd wylądował w hrabstwie Ness w Kansas, gdzie złożył wniosek. Tam utrzymywał małą oranżerię roślin i kwiatów oraz kolekcję geologiczną. Utrzymywał także 17 hektarów upraw, począwszy od ryżu i kukurydzy, a skończywszy na drzewach owocowych, a jednocześnie zarabiał pieniądze jako ranczer i robił dorywcze prace w pobliskim Beeler.

Udało mu się zdobyć pożyczkę edukacyjną w Bank of Ness City. Jego nauczyciel sztuki, uznając talent Carvera do malowania roślin i kwiatów, zachęcił go do nauki botaniki. Został pierwszym czarnym studentem w Iowa State Agriculture College w Ames. Po ukończeniu studiów licencjackich kilku jego profesorów nakłoniło go do kontynuowania nauki w Iowa State. W tym czasie prowadził badania w Iowa Experimental Station.

Po uzyskaniu tytułu magistra Booker T. Washington z afroamerykańskiego Instytutu Tuskegee w Tuskegee Alabama zaproponował Carverowi pracę na stanowisku szefa departamentu rolnictwa. To tutaj Carver wykonał większość swojej niesamowitej pracy nie tylko jako pedagog, ale także jako naukowiec. Zaprojektował nawet mobilną klasę, którą nazwał „wozem Jesup”, nazwaną na cześć filantropa Morrisa Jesupa, który zapewnił część środków na program. Używał go do edukacji rolników, nauczania metod płodozmianu, wprowadzania alternatywnych upraw roślin uprawnych przy jednoczesnej poprawie gleby zubożonej w wyniku wielokrotnego sadzenia bawełny.

Carver ogromnie pomógł rolnikom z południa nauczyć się ulepszać ich zubożone gleby poprzez płodozmian, przywracając azot do gleby. Ta praktyka nauczana przez Carvera i kilku innych ekspertów w dziedzinie rolnictwa zaowocowała poprawą plonów bawełny i dała rolnikom alternatywne uprawy słodkich ziemniaków, soi i podobnych. Jego prace były nawet publicznie podziwiane przez prezydenta Theodore’a Roosevelta, który znał Carvera przez byłych profesorów z Iowa, którzy służyli w jego gabinecie.

Podczas 47 lat pracy w Instytucie Tuskegee podobno odkrył trzysta zastosowań dla orzeszków ziemnych, a setki dla soi, pekanów i słodkich ziemniaków, jednak uzyskał tylko trzy patenty, z których żaden nie odniósł sukcesu komercyjnego. Pomimo swoich ograniczonych sukcesów komercyjnych, Carver, w ciągu ostatnich kilku dekad swojego życia Spotkał się z trzema prezydentami USA ( Teddy Roosevelt , Coolidge i Franklin Roosevelt), a nawet książę koronny Szwecji studiował z nim przez kilka tygodni. I chociaż niektórzy twierdzą, że jego roszczenia do sławy były zbyt przesadzone, nadal pozostawił niesamowitą spuściznę w dziedzinie rolnictwa. Zmarł 5 stycznia 1943 roku, nigdy się nie ożenił. Pochowany obok Bookera T. Waszyngtona w Tuskegee, jego grób mówi: „Mógł dodać fortunę do sławy, ale nie dbając o żadną, znalazł szczęście i honor w byciu pomocnym światu”.

W lipcu tego samego roku prezydent Franklin D. Roosevelt przeznaczył fundusze na pomnik narodowy la nszego bohatera w pobliżu Diamond w Missouri . Był to pierwszy narodowy pomnik poświęcony Afroamerykanom i pierwszy honorujący kogoś innego niż prezydenta. W 1977 roku Carver został dodany do Hall of Fame dla wielkich Amerykanów, a następnie w 1990 roku do National Inventors Hall of Fame. Są to tylko niektóre z jego zaszczytów, ponieważ istnieją dziesiątki szkół nazwanych jego imieniem, a wiele instytucji nadal go honoruje.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *