previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Góry Skaliste

Góry Skaliste położone są w Ameryce Północnej w łańcuchu Kordylierów. Jest to naturalna bariera pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Pacyfikiem. Oczywiście w obecnych czasach jest je dużo łatwiej pokonać, niż kilka wieków temu. Jest to zasługa nie tylko rozwoju komunikacji, powstania samochodów, samolotów, ale też odkrycia szlaków, przez które możemy się przeprawiać.
Co roku Góry Skaliste przyciągają ogromne ilości turystów ze względu na panujące tam warunki oraz wspaniałe widoki.

Zastawialiście się kiedyś dlaczego to pasmo zostało nazwane Góry Skaliste? Przecież praktycznie każde góry zbudowane są ze skał. Otóż nazwa jest tłumaczeniem z indiańskiej nazwy tychże gór, które z odległości wyglądały jak by były najeżone skałami. Nazwa ta została pierwszy raz przedstawiona europejczykom w roku 1752 jako ,,Montagnes de Roche” co w tłumaczeniu na język polski brzmi Góry Skaliste.

Położone są one na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady w pobliżu zachodniego wybrzeża. Ich długość to ponad 3000 mil czyli około 4800km. Powoduje to ogromne różnice klimatyczne pomiędzy poszczególnymi miejscami w tych górach. Szerokość pasma sięga kilkuset kilometrów. Najwyższym szczytem jest Mount Elbert o wyskości 4401 m.n.p.m, który leży w stanie Kolorado. Na ich terenie znajdują się Paki Narodowe: Yellowsone w USA oraz Banff w Kanadzie, których celem jest ochrona tego wspaniałego i niezwykłego miejsca przez zniszczeniem.

Góry Skaliste powodują również jedną istotną rzecz. Otóż to z ich przyczyny rzeki wpadają albo do Oceanu Atlantyckiego (po ich wschodniej stronie), albo do Pacyfiku (po stronie zachodniej). To zjawisko nazywamy rozgraniczeniem zlewisk.

Góry Skaliste zostały uformowane podczas ruchów górotwórczych w prekambrze oraz kredzie, były one spowodowane zderzaniem się dwóch płyt tektonicznych- północnoamerykańskiej z pacyficzną. Kształt gór został nadany przez erozje rzeczne i lodowocowe.

Ten masyw jest miejscem, gdzie zamieszkiwało wielu rdzennych mieszkańców Ameryki. Jednak poprzez rozwój miast i migracja ludności spowodowała spadek ich liczby na tych terenach.

 

   Lenka


Zapraszamy do gry w The West

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *