previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Gwardia Rural

Gwardia Rural, której członków potocznie określano mianem „Rurales”, była rodzajem konnej żandarmerii, mającej ścigać bandytów na meksykańskiej ziemi. Gwardia Rural powstała w 1876 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Meksyku, Benito Juáreza. Została utworzona w celu kontroli bandytyzmu rozpowszechnionego na terytorium Meksyku.
Sama koncepcja utworzenia takiego oddziału pochodziła z Hiszpanii, gdzie od lat skutecznie funkcjonowały oddziały Gwardii Cywilnej.
Rurales byli odpowiedzialni między innymi za zapewnienie patroli konnych na potrzeby połączeń kolejowych, eskortowanie złota i innych wartościowych przesyłek oraz eliminowanie grup bandytów.
Rekrutacja do oddziałów Gwardii polegała na dobrowolnym zaciągnięciu się, a wynagrodzenie ustalono na poziomie wyższym niż w typowej armii poborowej.
Ideą przewodnią powstania Rurales była chęć kontrolowania przestrzegania prawa, jednak w szeregach Gwardii nie brakowało przemytników i mniejszych rozbójników, którzy sprytnie wykorzystywali fakt działania w strukturach organizacji, aby załatwiać swoje, nie zawsze zgodne z prawem, interesy.
W 1881 roku, grupa meksykańskich Rurales przemycających srebro, została napadnięta i obrabowana przez luźno zorganizowaną szajkę bandytów zwaną „Kowbojami”.
Dwa tygodnie po tym wydarzeniu, Staruszek Clanton, uznawany za przywódcę „Kowbojów” wraz ze swoimi sześcioma towarzyszami, został napadnięty podczas snu i zastrzelony.
Historycy są przekonani, że atak został poprowadzony przez Alfredo Carrillo – kapitana jednego z oddziałów Rurales oraz kilku bądź nawet kilkunastu innych gwardzistów z Meksyku, którzy planowali odwet za wcześniejszą masakrę, których dopuścili się Kowboje.
Wkraczając na teren Stanów Zjednoczonych, meksykańscy policjanci działali bez zezwolenia miejscowych władz, a akt zemsty na Clantonie niczym nie różnił się więc od zwykłej, bandyckiej wendetty, lecz w tamtych czasach granica prawa była niezwykle płynna.

Ciężko uzbrojeni Rurales – w szable, karabiny i pistolety – odziani w charakterystyczne, zdobione srebrem uniformy, sombrera o szerokich rondach i czerwone lub czarne krawaty, byli prawdopodobnie najbardziej zjawiskowymi policjantami na świecie, zaraz po Gwardii Szwajcarskiej.

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *