previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Henry Hooker

Dzisiaj przedstawimy Wam ciekawą postać. Jest nim Henry Hooker, osoba którą uhonorowaliśmy zestawem na jej cześć podczas jednej z ostatnich loterii. Kim on był może chcecie zapytać? Zapraszam do lektury.

Urodził się on 10 stycznia 1828 roku w Hinsdale w New Hampshire. Był szóstym z dziesięciorga rodzeństwa Henry’ego Hookera sr. i Mary Daggett. Wielodzietność spowodowała, że bohater naszego wpisu nie miał zbyt łatwego startu w życiu, szczególnie, że był dopiero szóstym dzieckiem swoich rodziców. Pomimo jednak okoliczności jego życie było dość barwne, a dzięki umiejętnościom potrafił dorobić się całkiem sporego majątku, ale o tym nieco później.

O jego małej szansie na zdobycie jakiś poważnych pieniędzy na start życia. Gdy skkończył 20 lat przeniósł się do Nowego Yorku, źródła milczą na temat czy miał już tam zapewnioną pracę, czy rodzice jakoś pomogli mu wystartować w samodzielnym życiu. Nie wiemy nawet co tam robił, wiemy jedynie, że przebywał tam około roku, by w 1849 przenieść się do Kansas City, gdzie pracował jako członek Departamentu Indian aż do 1852 roku kiedy to w ramach fali gorączki złota przeniósł się do Californi. Założył tam sklep z artykułami żelaznymi, które sprzedawał górnikom. Od czasu do czasu przeprowadzał bydło przez Sierra Nevada. W między czasie ożenił się z Elizabeth Rockwell i doczekał się z nią trójki dzieci. Już wtedy był dość zamożnym człowiekiem, jednak doszło do nieszczęścia. Jego rezydencja spłonęła wraz z większością jego majątku, prócz tysiąca dolarów, które udało mu się uratować. Zagrał on va banque zakupił stado indyków dla górników, którzy byli skłonni kupić je za kilkurotność ceny zakupu. Inwestycja mu się opłaciła, choć nie bez problemów i Hooker wyszedł z prawie podwójnym zyskie z tej transakcji.

Podczas jednej ze swych wędrówek ze stadem bydła dla wojska Hooker odkrył piękną dolinę i postanowił się w niej osiedlić. Początkowo zaczął ta hodować kilkaset sztuk bydła, jednakże terytorium jego rancza wciąż się powiększało przez co pod koniec wieku XIX Hooker mogł się poszczycić posiadaniem największego rancza w USA o powierzchni 250000 akrów na którym hodowano 20 tys. sztuk bydła.

Henry Hooker zmarł 5 grudnia 1907 roku. Do dziś jego ranczo zarządzane jest przez jego potomków, obecnie jest to Jesse Hooker Davis jego prapraprawnuk.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *