previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Hernando de Soto – postać sprzed epoki Dzikiego Zachodu

Jak większość z Was zauważyła, w grze jest dostępny do zdobycia Miecz Hernanda de Soto. Teksty z zebranych kartek świadczą, że żył on dawno temu. Kim on był i co robił w Ameryce?

Hernando_de_SotoHernando de Soto był hiszpańskim odkrywcą, zaangażowanym w wiele wypraw do Nowego Świata (jak wówczas określano Amerykę). Pierwszą podróż odbył w 1514 roku mając zaledwie 14 lat. Podczas niej zdobył uznanie nie tylko jako żołnierz, ale także jako wybitny strateg. Po 10 latach osiadł w nowozałożonej osadzie – Nikaragui, gdzie zajął się handlem niewolnikami, a przy tym zaczął powiększać swój majątek.

Po 6 latach lukratywnego handlu został zwerbowany na wyprawę do Peru, której przewodził Francisco Pizarro. To właśnie podczas tej sześcioletniej wyprawy, jak również dzięki umiejętnościom de Soto, udało się podbić imperium Inków. W rok po powrocie z Peru do Hiszpanii, Hernando został mianowany gubernatorem Kuby, lecz długo nie pozostał na tym stanowisku.

Dzięki zgromadzonemu majątkowi, udało mu się w 1539 roku zorganizować pierwszą i największą z wypraw odkrywczych w głąb Ameryki Północnej (poszukiwał przejścia do Chin). Hernando de Soto wypłynął w kierunku Florydy dowodząc 10 okrętami, na których znalazło się ponad 600 żołnierzy, duchownych oraz poszukiwaczy skarbów. 30 maja dopłynęli do Tampa Bay na Florydzie. W ciągu kolejnych 4 lat jego ekspedycja zbadała tysiące kilometrów kwadratowych stanów takich jak Floryda, Georgia, Karolina Południowa, Alabama, Missisipi, Arkansas, Oklahoma, Luizjana, docierając aż do Teksasu.759px-DeSoto_Map_HRoe_2008

Oficjalnie wyprawa miała na celu kolonizację Ameryki Północnej, lecz głównie spotykała się z wrogim nastawieniem Indian, a także nie udało im się odnaleźć złota, które mogłoby zwrócić koszty ekspedycji.

Hernando de Soto umarł podczas swojej wyprawy 21 maja 1542 roku. Zmarł w wyniku żółtej febry, a jego następcą została Luisa de Moscoso, która wyruszyła do Meksyku.

 

Jak widzicie, Hernando de Soto nie należy do czasów Dzikiego Zachodu, jednakże dzięki jego wyprawie przyszłe pokolenia mogły dalej odkrywać Amerykę, a on sam zasłużył sobie na pamięć.

Specjalnie dla Was jeszcze garstka ciekawostek:

  • Pizarro po podboju Inków założył stolicę w której objął władzę – Lima (dzisiejsza stolica Peru)
  • Hernando de Soto nauczył wodza Inków gry w szachy
  • De Soto jako pierwszy biały człowiek przekroczył rzekę Missisipi
  • wyprawa została uznana za porażkę

Już niedługo kolejne znakomite osobistości znane nam z gry.

Jimmy Kane


Zapraszamy do gry w The West

2 komentarzy do “Hernando de Soto – postać sprzed epoki Dzikiego Zachodu

  1. Dodać trzeba że Ci wspaniali Hiszpanie przyczynili się jednego wielkie holokaustu ludów ameryki. Zniszczyli wielkie cywilizacje w imię pazerności na złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *