previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Historia Dzikiego Zachodu

Dziki Zachód – Historia jakich mało

Dziki Zachód to nazwa, którą każdy z nas zna już od dawna. Ale czy na pewno jesteśmy w pełni świadomi gdzie znajdują się te tereny? W rzeczywistości był to termin używany jako określenie zachodnich Stanów Zjednoczonych do początku XX wieku. Około 1500 roku Ameryka była zamieszkała tylko i wyłącznie przez Indian. Sprawy całkowicie przeszły na inne tory, gdy do Ameryki dotarł Krzysztof Kolumb ze swoją załogą. Od tej pory była ona osiedlana przez coraz większe grupy białych ludzi, którzy razem ze sobą przywozili własną kulturę i obyczaje. Nie zapuszczali się oni jednak we wschodnie tereny. Zamiast tego tworzyli osady na wybrzeżach “nowego kontynentu”, nie zwracając uwagę na mieszkających tam Indian. Pojedyncze domy, większe miasta, a także farmy pojawiały się coraz częściej z miesiąca na miesiąc. Przełomowym momentem okazuje się być rok 1776, kiedy to zostaje ogłoszona “Deklaracja Niepodległości” i powstaje nowe państwo – Stany Zjednoczone. Amerykańskie władze zaczynają działać wykupując tereny dawnych koloni Francuskich i przejmując między innymi Kalifornię i Florydę. Ludzie ze Starego Kontynentu wyruszają na podbój nowych terenów, które zostały nazwane “Dzikim Zachodem”. Używają do tego celu między innymi “Szlaku oregońskiego” głównie ze względu na sam fakt, że nie byli atakowani tam przez Indian. Kryte wozy stały się głównym środkiem transportu podczas tych przepraw.
Indianie stali się mieszkańcami, z którymi nikt się nie liczył. Byli oni lekceważeni przez europejczyków i spychani na boczny tor. Nie obeszło się bez większych lub mniejszych bitew. Rodowici mieszkańcy Ameryki stawiali opór przybyszom z Europy między innymi w bitwie nad Little Bighorn. Słabe bronie, mniejsza liczebność i brak strategi to tylko kilka z wielu czynników, które decydowały o porażkach Indian. Co więcej, choroby przywożone z Europy spowodowały w dużym stopniu ich zagładę. W pierwszej połowie XVIII wieku trwa handel skórami bizonów i bobrów, który prawie doprowadza do zagłady tych zwierząt, i co za tym idzie masowego głodu indiańskich plemion.
W krótkim czasie na Dzikim Zachodzie zaczęła panować gorączka złota. Gdy w 1848 roku odkryto złoto, dziesiątki tysięcy poszukiwaczy i rewolwerowców wyruszyło w kierunku Kalifornii, aby się wzbogacić. Niestety nie każdy z nich wracał z pełną torbą nowego surowca. Bardzo często okazywało się, że pracowali na marne, a jeszcze częściej ginęli z rąk bandytów.
W 1861 roku wybuchła wojna secesyjna pomiędzy stanami północnymi i południowymi. Pomimo tego sytuacja Indian nie zmieniła się. W kolejnych latach rozwija się masowa hodowla bydła. Powstają nowe trasy kolejowe m.in. “Union Pacyfic”, “Central Pacyfic” i nowoczesne miasta. W 1895 roku Indianie zostają całkowicie ujarzmieni i zesłani do rezerwatów. Dziki Zachód przestaje istnieć.

 

__________________
Redaktor
Szeryf.Cień

 

2 komentarzy do “Historia Dzikiego Zachodu

  1. Lipa. Dużo błędów ortograficznych i literówek. Niewiele na temat tego, co działo się w wieku XIX. Wydarzenia nie są ułożone chronologicznie, przez co artykuł sprawia wrażenie chaotycznego i przepisywanego z Wikipedii.

    1. A mi się podoba, jest spoko, ciekawe informacje, łatwo zrozumieć. Wszystko jest chronologicznie, co widzisz niechronologicznego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *