previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Historia Indian

Indianie…

Indianin - duży

Teorie o powstaniu pierwszych Homo-sapiens prowadzą nas do Afryki. Historia ewolucji człowieka wskazuje na wędrówki ludów z  czarnego kontynentu do Azji i Europy. Lecz skąd ludzie na oddalonym kontynencie Ameryki Łacińskiej?

Teoria mówi, że 20 000 – 35 000 lat temu, była jedna z wielkich epok lodowcowych.  Pomiędzy kontynentami powstał “most” (rejon dzisiejszej cieśniny Beringa). Ludzie w swych wędrówkach, przewędrowali do Ameryki z Azji własnie dzięki temu zlodowaceniu. Takie migracje odbyły się kilkukrotnie.

 

Byli to przodkowie Indian, lud koczowniczy, myśliwski, zdobywający tereny do osiedlania się. Długie, czarne włosy, szerokie nosy zdradzały Azjatyckie pochodzenie Indian. Nosili oni ubrania ze skóry zwierzęcej,
drobne lecz bardzo ważne w ich kulturze ozdoby (bransolety, naramienniki, pasy, naszyjniki…). Owe ozdoby były przygotowywane z nasion, kłów oraz pazurów zwierzęcych, piór i dziobów upolowanych ptaków, muszli a nawet z ludzkich włosów.

szaman

Indianie, po migracjach rozproszyli się w różnych kierunkach Ameryki. Zamieszkali zróżnicowane tereny, dzięki czemu powstało wiele różnych kultur. Część z nich, to prości rolnicy, zbieracze jagód, koczownicy, osadnicy… ale i powstały rozwinięte społeczeństwa Mezoameryki. Indianie różnili się też pod względem używanego języka. Szacuje się, że było ich ponad 2000, połączone w 150 rodzin językowych. Znaczna większość jest już martwa, co utrudnia badania lingwistyczne (historię, obejmowane tereny danego języka itd…).

 

Języki, o których można coś więcej napisać to m.in. salisz, algonkin, irokua, wakasz… ale to innym razem, w artykule poświęconym rozwoju języka Indian.
Indianie używali też pisma. W zależności od społeczności, były to hieroglify lub piktografia. Największy rozwój języka odnotowano po przybyciu misjonarzy. Dlaczego? Tłumaczono Ewangelię, tak by tubylcy mogli zrozumieć ją.

 

indian_womanindian

iroquois_woman

 

 

 

Indianie zamieszkiwali wigwamy. Budowali je z drzewa, osłaniali korą, czasem też skórą zwierzęcą. Nie posiadały one jednak okien ani podłóg. Mimo to bardzo dobrze chroniły przed mrozem oraz było  w nich bardzo ciepło. Wigwamy były rożnej wielkości, te największe mieściły kilka rodzin.

 

Na co dzień Indianie uprawiali kukurydzę, dynię, fasolę. Polowali na bizony i bobry. Zapasy żywności przechowywano w wykopanych dołach, na głębokości takiej, by ziemia chroniła je przed zmianami temperatur (przede wszystkim przed ciepłem).
Upolowane zwierzęta oprawiano, przyrządzano, suszono mięso… skóry natomiast były rodzajem waluty.

 

Amerykę północną zamieszkiwało o wiele mniej Indian niż środkową i południową. Szacuje się, że łącznie było ich około 47-48 milionów, z czego ponad 40 przypadało na Amerykę łacińską.
Wszystko zaczęło się zmieniać od 1492 roku, kiedy to Krzysztof Kolumb przybił swoje okręty na  brzegi nowego lądu. Jak za pewne wiecie, był on przekonany o odkryciu nowej drogi handlowej do Indii. Nigdy nie dowiedział się, że odkrył nowe ziemie. Ale to dzięki niemu, tubylcy zyskali miano Indian.

Dalsze dzieje Indian w następnych artykułach.

Redaktor

Wróżka


Zapraszamy do gry w The West

 1. Fajny artykuł .
  Jeśli badać skąd się wzięli Indianie to trzeba by było sprawdzić haplogrupy. Prawdą jest że na Indianach odkąd goście do nich przybyli został przeprowadzony mega holokaust.
  Podobno też przed Kolumbem a który podobno nie był Włochem tylko Polakiem synem króla Polskiego w Ameryce wcześniej byli Wikingowie.
  Co do późniejszej historii Ameryki i przybycia Anglików to polecam film https://www.youtube.com/watch?v=_-zlrOHHfco gdzie można się dowiedzieć jak to Polacy przyczynili się ( i to w bardzo dużym stopniu ) do tego że Anglicy zadomowili się tam.

   1. Dlatego tez jestem zdania że Kolumb wiedział gdzie dopłynął bo zapewne posiadał mapy. Być może były to mapy Wikingów.
    Jest też teoria że i Chińczycy byli wcześniej w Ameryce niż Kolumb.

 2. Bardzo ciekawie napisana historia Indian. Autorka naprawdę potrafi zaciekawić czytelnika. Mógłbym czytać to godzinami! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *