previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Indiańskie mity: Wielki Niedźwiedź i sześciu myśliwych.

Jest to jedna z legend plemienia Irokezów. Opisuje jak Indianie postrzegali w tamtych czasach gwiazdy (jako duchy swoich przodków). Trzeba pamiętać, że astrologia miała duży wpływ na plemiona obu Ameryk, gdyż na podstawie ułożenia gwiazd ustalali pory siewu, zbiorów, a także prymitywne wersje kalendarzy.

Legenda mówi o sześciu myśliwych z plemienia Irokezów, którzy udali się na polowanie, lecz przez dłuższy czas nie mogli wytropić żadnej zwierzyny. Po wyczerpujących poszukiwaniach jeden z myśliwych chciał wymigać się od dalszego tropienia i powiedział, że jest chory. Zmusił tym samym swoich towarzyszy do niesienia jego rzeczy i kocy, a czterech z nich niosło jego samego. Szósty myśliwy niósł kociołek, a do tego każdy z nich miał swoje wyposażenie co spowodowało, że cała piątka szybko się zmęczyła.

W końcu, gdy wszyscy byli już bardzo głodni i wycieńczeni znaleźli tropy niedźwiedzia. Gdy je zobaczyli, zostawili swojego leniwego kompana oraz jego rzeczy, a sami pobiegli tak szybko jak tylko mogli za niedźwiedziem. Na pierwszy rzut oka trop wyglądał na stary, ale wojownicy stwierdzili, że w końcu dogonią niedźwiedzia – przecież nie mają innego wyboru. Po pewnym czasie stwierdzili, że tropy nie mogą być starsze niż trzy dni, aż wreszcie odnaleźli świeże ślady. Założyli, że jutro uda im się dogonić bestię i zapolować, ale…

Leniwy myśliwy, którego nieśli tak długo nie był wcale zmęczony. Gdy stwierdził, że reszta grupy go opuściła i zostawiła na pastwę losu, zerwał się na równe nogi i pobiegł za nimi. Był wypoczęty, więc bez problemu udało mu się wyprzedzić pozostałych myśliwych i w nocy zabił niedźwiedzia.

Mężczyźni nie zauważyli, że w czasie swojej pogoni wznosili się coraz wyżej ku górze, a ich plemię obserwowało dzielnych myśliwych na niebie, jak biegli, ciągle się wznosząc. Szóstka myśliwych nigdy nie powróciła na Ziemię. Niebo stało się pomnikiem ich wytrwałej gonitwy za niedźwiedziem. Do dziś można ich zobaczyć w gwiaździstą noc. Układ gwiazd nazwano Wielkim Wozem – jest on częścią Wielkiej Niedźwiedzicy. Na ogonie Wielkiej Niedźwiedzicy znajdują się kolejno: niedźwiedź, leniwy myśliwy, oraz myśliwy, który niósł kociołek. Cztery pozostałe gwiazdy to pozostali myśliwi. Każdej zimy, kiedy przychodzi pierwszy mróz można zobaczyć na odrostach dębu krople oleju. Indianie wierzyli, że te krople są krwią niedźwiedzia. W ten sposób Indianie wyznaczali początek zimy – od dnia gdy leniwy myśliwy zabił niedźwiedzia.

Jimmy Kane


Zapraszamy do gry w The West

2 komentarzy do “Indiańskie mity: Wielki Niedźwiedź i sześciu myśliwych.

  1. *Szóstka myśliwych nigdy nie powróciła na ziemię.
    (zjadłeś literę “k”)

    To był najciekawszy wpis w tym dzienniku. Gratulacje dla redaktora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *