previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Isaac “Ike” Black

Postać wielce tajemnicza w historii Dzikiego Zachodu. Nie wiemy nawet w którym roku się urodził, tylko to, że miało to miejsce w XIX wieku, zginął natomiast 1 sierpnia 1895 roku. Kim był? Co robił? Jak przedstawiało się jego wczesne życie? Czy miał jakąś rodzinę? Kim byli jego rodzice? Kompletnie nic na te tematy nie potrafimy odnaleźć. Wkraca na karty historii dopiero wtedy, gdy zaczął łamać prawo, co oczywiście nie jest dziwne dla tego okresu.

Zaczął swoje niezgodne z prawem procedery od kradzieży bydła w Kansas w 1890 roku. Następnie przeniósł się do Oklahomy, gdzie związał się z na początku 1890 roku  z wyjętym spod prawa Zip Wyattem, który był poszukiwany za zranienie dwóch osób w Oklahomie i za zabójstwo zastępcy szeryfa Andrew Balfoura w Kansas. Para wkrótce utworzyła gang, dokonując licznych rabunków w okolicy, w tym rabunek Hightower Store i poczty w Arapaho w stanie Oklahoma w listopadzie 1893 roku. Jako że Black i Wyatt ukryli się w Gipsowych Wzgórzach, często pomagali im ich żony, które przyniosły im żywność i zapasy. Gang został szybko obwiniony za prawie każdą zbrodnię popełnioną na terytorium, a obaj byli aktywnie ścigani przez służby. 

Uważa się, że Ike Black i Zip Wyatt połączyli się z gangiem Doolin-Dalton, uczestnicząc w napadzie na pociąg Rock Island w Dover w Oklahomie 3 kwietnia 1895 roku, jednak nigdy nie zostało to potwierdzone. 3 czerwca 1895 roku wyjęty spod prawa gang okradł sklep i pocztę w Fairview w stanie Oklahoma, zabierając wszystko, co warte swojej ceny, a także trzy konie. Banici byli ścigani przez amerykańskich wicemarszałków, Gusa Hadwingera i JK Runnelsa oraz szeryfa County Woods Clay’a McGrath i zastępcy Mariona Hildreth. Zaskoczyli gang, który ukrywał się w jaskini w pobliżu granicy hrabstwa. W ostatecznej strzelaninie, która wybuchła, Ike Black został trafiony w stopę, a Zipa postrzelili w lewe ramię, ale banici byli w stanie uciec. Do poszukiwań dołączyły się kolejne osoby, razem było ich wtedy około 200.

26 lipca 1895 r.  banici obrabowali w Oxley pocztę i sklep, ale zyskała tylko około 35 dolarów i trochę zapasów. Jednak podczas tej napaści zostali rozpoznani, a następnego dnia po nich  szeryfi, śledząc ich do miejsca w pobliżu Salt Creek, około sześciu mil na północny zachód od Oxley. Kiedy wybuchła ponownie strzelanina, Black otrzymał ranę na głowę, ale obaj mężczyźni zdołali raz jeszcze uciec; jednak ich konie uciekły, a oni mogli już tylko poruszać się pieszo. Następnego dnia dotarli do farmy około pięciu mil na zachód od Okeene w Oklahomie, gdzie ukradli kilka koni i wózek. Powstała kolejna grupa, kierowana przez Roberta Callisona, posterunkowego Forrest Township, którzy postanowili złapać mężczyzn. Black i Wyatt schronili się w chacie około czterech mil na wschód od Cantonment i kiedy obława dogoniła ich pierwszego sierpnia, Black został postrzelony w głowę i zabity. Zip został również postrzelony w lewą stronę klatki piersiowej, ale udało mu się uciec, został jednak złapany kilka dni później.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *