previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Jak stać się szopem

Szop razem ze swoją siostrą dobrze sobie radzili, przeprawiał inne zwierzęta przez most. Każde zwierze odwdzięczało się zaproszeniem ich w miejsce, gdzie można było zdobyć pożywienie. Zwierzęta jednak nie umiały naprawiać mostu, wiec ten z czasem się rozpadł, a szop z dość niebezpiecznej pracy stał się bezrobotny. Raz go to dobijało, a innym razem pocieszał się towarzystwem zwierząt, o które kiedyś dbał. Miał jednak siostrę, która zawsze starała się o zapewnienie im dobrobytu, wiec nadal niczego im nie brakowało, przez co szop mocno się roztył. Nie mógł już się zajmować przeprowadzaniem zwierząt, bo jedyny most w lesie był zerwany a wędrówka okrężną drogą mocno go przerastała – była kilkudniowa. Odmówił więc dalszych wycieczek.
Znalazł sobie przyjemniejsze zajęcie. Odwiedzał swoich znajomych, którzy nie skąpili mu poczęstunku. Nauczył się to wykorzystywać, co pogłębiło jego puszystość. Nigdy się nie spiesząc dreptał od jednego znajomego do kolejnego. Wycieczki
z jednodniowych czasem stawały się kilkudniowe.
Jego siostra widząc taki stan rzeczy prosiła go by czasem jej pomógł, lecz ten zawsze starał się zaglądać do jej garnka, a potem się wyspać.
Minął tak rok, aż na wiosnę siostra wyprowadziła się do innego szopa, zostawiając dom starszemu bratu. Dom szybko zamienił się w ruinę bo szop tylko wychodził do znajomych, a w domu spał.
Któregoś razu Szop zapuścił się daleko i przypadkiem odwiedził siostrę, łapę miała złamaną, a przy niej kręciło się jej pięć odchowanych młodych.
Po rozmowie siostra poprosiła go o przyniesienie jej jedzenia, na co jedyną reakcją było mocne zdziwienie. Ta widząc, że się nie zmienił skarciła go i dobitnie stwierdziła, że szopy zawsze troszczą się o potrzebujących w swojej rodzinie, po czym został wygoniony z jej domu.
Był w rozterce, nie chciał wracać do dawnego domu, który go już wcale nie przypominał. Brat nagle okazał się jedynym żywicielem rodziny, była przed nim długa droga aby mógł się stać prawdziwym szopem.

* Opowieść wzorowana na podstawie oryginału – “Leniwy Królik”  plemienia Algonquin

Norrtia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *