previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Jak stworzyć silne hasło

Hasło jest w obecnym, zinformatyzowanym świecie, bardzo ważną rzeczą. Codziennie wpisujemy je logując się do swoich kont, płacąc kartą czy włączając telefon. Czy niepodawanie innym osobom swojego hasła jest wystarczające aby zachować swoje dane w bezpieczeństwie? Oczywiście, że nie. Hasło powinno być na tyle trudne do odgadnięcia, aby nikt nie był  w stanie go złamać.

Pierwszą i niestety często łamaną zasadą jest używanie hasła bardzo podobnego lub nawet identycznego do loginu. Jeśli masz nick Jaś Fasola to używanie hasła Jaś_Fasola albo jasek_fasolka nie jest dobrym pomysłem. Na taką kombinację, bez żadnego problemu może wpaść każdy.

Drugim bardzo często popełnianym błędem jest używanie wszędzie tego samego hasła. Jest to wygodne dla użytkownika, ale równie niebezpieczne jak używanie słabego hasła Jeśli w jakiś sposób ktoś pozna hasło do jednej witryny, bez problemu zaloguje się do innych.

Trzecim z najczęściej popełnianych błędów jest używanie hasła związanego z naszym życiem. Imię, nazwisko, nazwa miejscowości zamieszkania, data urodzenia, data rocznicy ślubu lub ulubiony kolor. Czy to silne hasło? Na pewno nie. Jest bardzo łatwe do złamania, szczególnie przez osoby które dobrze znają użytkownika.

W takim razie jakie hasło wybrać, aby było silne i bezpieczne?

Po pierwsze wystrzegaj się trzech podstawowych błędów opisanych wyżej.

Po drugie silne hasło nie znajduje się w całości w żadnym słowniku, jest to nieistniejące słowo lub zlepek słów połączonych bez logiki np. mama kot lampa sklep. Takie połączenie jest już trudniejsze do złamania, ale nadal nie daje nam pełnego bezpieczeństwa. Oczywiście dodanie do tego słów w języku obcym dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Po trzecie hasło powinno być długie, zawierające co najmniej 8 znaków. Im więcej, tym lepiej. Jednak należy zachować tutaj umiar. Hasło zawierające zbyt dużo znaków będzie kłopotliwe do wpisywania.

Po czwarte hasło powinno zawierać małe i wielkie litery, liczby oraz znaki dostępne na klawiaturze. Wystarczy zastąpić litery znakami do nich podobnymi aby zwiększyć siłę hasła. Możemy użyć np. znaku @ zamiast litery ,,a”, cyfry 0 zamiast litery O. Wielkie litery najlepiej dodawać nie tylko na początku, ale też w środku hasła.

Po piąte dobre hasło jest kompletnie abstrakcyjne, jednak łatwe do zapamiętania dla jego autora. Przykładowo utworzenie i zapamiętanie hasła z pierwszych liter ulubionej książki w połączeniu z ulubionym tytułem filmu, dodatkowo z dodatkiem liczb i znaków specjalnych będzie łatwe do zapamiętania oraz trudne do złamania. Sami oceńcie kombinację: H%iKF!s0$. Jest ona trudna do złamania, a równocześnie może pochodzić od łatwiej do zapamiętania kombinacji słów. Przy użyciu znaków dialektycznych należy zastanowić się czy na wszystkich używanych przez nas urządzeniach mamy możliwość ich użycia.

Po szóste zmieniaj hasła. Każde hasło powinno być co jakiś czas zmieniane. Zwiększa to zdecydowanie bezpieczeństwo naszych kont.

Jeśli masz problem ze stworzeniem własnego hasła możesz skorzystać z dostępnych w Internecie generatorów haseł.

 

Lenka

Zapraszamy do gry w The West

2 komentarzy do “Jak stworzyć silne hasło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *