previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Legendy indiańskie: Jak Wielki Duch stworzył świat.

Na początku była cisza i ciemność. Żadnych kolorów i żadnego piękna. Żadnych dźwięków. Tak wyglądała przestrzeń przed stworzeniem świata. Dziś możecie przeczytać jak według Indian Abenaki przebiegł proces powstawania Ziemi.

Wielki Duch czuł się źle w pustce, dlatego postanowił napełnić tą przestrzeń światłem i życiem, kolorami, dźwiękami i wszelkiego rodzaju pięknem.

Wielki Duch dysponował wielką władzą, ale i mądrością. Nakazał Tôlbie – Wielkiemu Żółwiowi, by wystąpił z wody i stał się lądem, ziemią, skałą. Na jego skorupie Wielki Duch uformował góry i doliny, a na błękitnym niebie ułożył białe obłoki chmur. Uszczęśliwiało go to, lecz dalej czuł się samotnie. Wtedy postanowił napełnić świat życiem. Długo myślał jakie stworzyć stworzenia, co miałyby one robić, jak żyć, oraz jaki byłby ich cel. Myślał o tym tak długo, że w końcu zasnął.

A podczas snu zaczął śnić. Śnił o swoim marzeniu – marzeniu stworzenia doskonałego życia.

Widział zwierzęta pełzające, chodzące na czterech nogach, inne na dwóch. Latające, skrzydlate stworzenia, inne pływające i mające płetwy zamiast rąk i nóg. Były rośliny wszystkich kolorów, pokrywające wszędzie ziemię. Owady naprzykrzały się, psy szczekały, ptaki śpiewały, a ludzie odwiedzali jeden drugiego. Lecz wszystko wydawało mu się nie na miejscu. Wydawało mu się, że to zły sen, że nic nie może być tak doskonałe.

Gdy tylko się obudził ujrzał bobra obgryzającego gałąź i zrozumiał, że jego sen stał się rzeczywistością. Kiedy patrzył, jak bóbr robi dom i tamę, by stworzyć staw dla jego rodziny, zrozumiał, że każda rzecz ma swoje miejsce i cel w czasie, i nic nie pojawia się bez powodu.

 

Moim zdaniem ta opowieść uczy nas, że nie wolno kwestionować naszych snów, gdyż one tworzą nasze życie.

Jimmy Kane


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *