previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Jaquin Murrieta

Bohater naszego dzisiejszego wpisu jest bardzo tajemniczą osobą. Mało tego, ciężko powiedzieć by ta osoba istniała. Często nazywany jest Robin Hoodem Dzikiego Zachodu. Kim był? Czy w ogóle istniał? Jak został zapamiętany? Zapraszam.

Jaquinn Murrieta miał urodzić się prawdopodobnie 1829 roku w mieście Hermosillo w północno-zachodnim Meksyku. Historycy podali jeszcze inne miejsca urodzenia naszego bohatera, jednakże są to miejsca zbliżone do najczęściej podawanego. Co więcej o nim wiemy z wczesnych lat?

Niewiele wiemy tak naprawdę. Mówi się, że na początku gorączki złota przeniósł się właśnie do Kaliforni wraz ze swoją żoną, Rosą Feliz. Murrieta ponoć miał szczęście i odnalazł sporo złota w Klondike. Część poszukiwaczy złota było zazdrosnych sukcesem Meksykanina i zaatakowali Jaquina i jego żonę, jednakże historycy uważają, że nie jest to prawda, albo, iż ie do końca jest to prawda. Po pierwsze fakt ten pojawia się w powieści przygodowej, opowiadającej o przygodach Murriety, więc autor mógł dodać wydarzenie by bardziej zachęcić czytelnika.Po drugie są dwie wersję zdarzenia. W jednej z nich żona Murriety zostaje zgwałcona, natomiast w drugiej umiera w jego ramionach.  Czy takie wydarzenie miało miejsce? Jest to możliwe, gdyż do konfliktów pomiędzy poszukiwaczami złota dochodziło często. Czy któraś z przedstawionych wersji może być prawdziwa? Tak, jednakże nie mamy dowodów na to, że tak na pewno było. Mogło dojść do zwykłej bijatyki, do kradzieży części złota. Jest wiele możliwości. Możemy jednak przyjąć, że coś się stało, gdyż Murrieta poprzysiągł zemstę. Założył on swój gang, którego zadaniem początkowo miało być atakowanie przeciwników Murriety. Później zajęli się rownież kradzieżą koni, a także kradzieżą wśrod poszukiwaczy złota.

Władze postanowiły schwytać Jaquina i jego gang zatrudniając weteranów wojny amerykańsko-meksykańskiej. Mieli oni ścigać Murrietę i prawdopodobnie udało im się go zabić wraz z innymi jego towarzyszamiw pobliżu Arroyo de Cantua. Jako dowód odcięli jego głowę i zachowali w słoju z alkoholem, jednak przepadła ona w trakcie trzęsienia ziemi w San Francisco w 1906 roku. Pomimo tego ćwierć później mówiono, że widziano Murrietę jako starca, jego siostra miała mówić, że wtedy nie zabito Jaquina tylko jakiegoś innego Meksykanina, jednakże fakty te nie są nigdzie potwierdzone. Dla Meksykanów Murrieta stał się symbolem walki z rozprzestrzeniającą się dominacją kultury amerykańskiej w Kaliforni (tereny te kiedyś naleały do Meksyku). Miał on być też (on i jego bratanek) natchnieniem dla powstania słynnej postaci Zorro.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *