previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

John Adams Jr.

Dzisiaj przedstawimy Wam kolejną ciekawą postać, której set znajduje się w naszej grze. John Adams jr. urodził się 30 października 1735 w Braintree  w rodzinie od pokoleń zajmującą się rolą. Był najstarszym z trzech synów Johna Sr. i Susanny Boylston Adams. Jego pradziadek Henry Adams przybył do Stanów Zjednoczonych wraz z żoną Edith i dziewięciorgiem dzieci; emigrowali z Barton St David w angielskim hrabstwie Somerset.

Jeszcze w 1755 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel, jednak była ona męcząca, więc po uzyskaniu stopnia magistra rozpoczął praktykę adwokacką. Początkowo działalność prawnicza nie wiodła mu się najlepiej, jednak działania na rzecz społeczności lokalnej przysporzyły mu popularności i klientów. 5 marca 1770 doszło do tzw. masakry bostońskiej, podczas której żołnierze brytyjscy strzelali do kolonistów, zginęło pięć osób. Pomimo że żaden adwokat nie chciał podjąć się obrony Anglików, John Adams zgodził się ich reprezentować i uzyskał wyroki uniewinniające dla dowódcy Thomasa Prestona i dla większości jego oddziału.

W 1770 roku został wybrany do stanowej legislatury Massachusetts. Jednak zwycięstwo w procesie przeciw żołnierzom zamieszanym w masakrę bostońską sprawiło, że przyszły prezydent zaczął być izolowany, a gdzieniegdzie nazywany wręcz „zdrajcą”, który popiera rojalistów. Taka postawa środowiska i opinii publicznej spowodowała, że Adams opuścił Boston i na dwa i pół roku rozstał się z polityką.  Wiosną 1773 roku, Adams ponownie został wybrany do legislatury stanowej, lecz jego kandydatura została zawetowana przez gubernatora kolonii. Pół roku później, doszło do tzw. herbatki bostońskiej, którą poparł Adams, w wyniku czego patrioci ponownie obdarzyli go zaufaniem. W 1774 został delegatem swojej kolonii do 1. Kongresu Kontynentalnego, a w 1775 do 2. Kongresu. W obu kadencjach brał aktywny udział w pracach parlamentu: zgłosił kompromisową kandydaturę George’a Washingtona na dowódcę Armii Kontynentalnej, a następnie został wybrany na członka pięcioosobowej grupy, mającej opracować projekt Deklaracji Niepodległości. Już wówczas Adams był zdecydowanym zwolennikiem oderwania Kolonii od Wielkiej Brytanii i utworzenia niepodległego państwa z silnym rządem federalnym.

Adams był też posłem do krajów europejskich. Pomagał Benjaminowi Franklinowi we Francji jednak tam nie był w dobrych stosunkach z przedstawicielami francuskimi. Później udało mu się podpisać układ o przyjaźni z Holandią, a także zdobyć od nich pożyczkę na rozwój młodego państwa.

W 1789 roku podczas wyborów prezydenckich otrzymał 34 głosy, co było drugim wynikiem, a wedle ówczesnego prawa został wiceprezydentem. W kolejnej kampanii wyborczej również startował na wiceprezydenta, jednakże nie miał wielkiej roli, był marginalizowany przez prezydentów. W kolejnych wyborach w 1796 roku zotał prezydentem USA, a stanowisko wiceprezydenta objął Thomas Jefferson. Panowie nie przepadali za sobą o czym świadczy fakt, że niewiele ze sobą rozmawiali, a Adams wyłączył Jeffersona z obrad na temat spraw wagi państwowej.

W kolejnych wyborach wygrał Jefferson a Adams opuścił Biały Dom (był pierwszym prezydentem który tam mieszkał) i wrócił do swojej rodzinnej miejscowości. Zmarł 4 lipca 1826 roku w 50 rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *