previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider
Dziennik The West

John Henry Tunstall

Dzisiejszy bohater wpisu urodził się w 1853 roku w Hackey w Londynie jako syn średniozamożnego biznesmena mającego interesy w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Niestety nie wiemy nic na temat dzieciństwa J. H. Tunstalla wiemy jedynie, że w wieku 19 lat emigrował do Kanady w 1872 roku, czyli w wieku 19 lat. Zaczął pracę w sklepie Beeton&Tunstall, którego jego ojciec był współwłaścicielem. Ojciec nie pozwolił mu wyruszyć w taką podróż bez grosza przy duszy, miał nasz bohater trochę funduszy do zainwestowania, co okazało się niezwykle pomocne, a sam John odziedziczył smykałkę do interesów od swojego ojca.

Po 4 latach postanowił jednak opuścić Kanadę na rzecz Stanów Zjednoczonych, gdzie chciał zostać hodowcą bydła. Przez jakiś czas badał grunt pod rozpoczęcie interesu, podpowiedziano mu by spróbował szczęścia w Nowym Meksyku, gdzie ziemia miała być lepszej jakości, ale również być w konkurencyjnej cenie. John udał się do stolicy Nowego Meksyku – Santa Fe – gdzie stał się partnerem w interesach Alexandra McSweena. Bohater naszego wpisu kupił też ranczo w Rio Feliz, a w mieście Lincoln próbował nieskutecznie wejść na rynek ze swoim sklepem, który ostatecznie zbankrutował, co nie przeszkodziło Tunstallowi w dalszym rozwijaniu swoich interesów. Dalej próbował swoich sił, jednak silna pozycja irlandzkich emigrantów: Lawrence’a Murphy’ego i John’a H. Riley’a i ich ogromne wpływy w hrabstwie (trzymanie w kieszeni stróżów prawa czy sędziów) sprawiała, że w praktyce byli oni nietykalni i wszechmocni.

Ponadto doszło do konfliktu Tunstalla z jednym z największych posiadaczy ziemi w historii Stanów Zjednoczonych znanych jako Santa Fe Ring, którym przewodził Thomas Carton, posiadający 3 mln akrów ziemi (około 12 tys. km 2). Działalność Tunstalla przynosiła mu zyski, ale również i wrogów. Udało mu się sprawić, że Murphy i Riley znaleźli się na granicy bankructwa, co sprawiło, że postanowili wynająć strzelców, którzy mieli zabić Tunstalla, sami również próbowali zmusić naszego bohatera do strzelaniny. Tunstall nie czekał z założonymi rękoma tylko werbował swoich sprzymierzeńców, m. in. udało mu się zatrudnić Williama Bonney’a, przyszłego Billy’ego the Kid’a. 

Pomimo środków bezpieczeństwa udało się przeciwnikom Tunstalla zastawić na niego pułapkę. Ostatecznie nasz bohater został zamordowany 18 lutego 1878 roku. Do dziś nie wiadomo jak przebiegało starcie i jak się je zakończyło. Przeciwnicy Tunstalla chcieli nawet by wyglądało to na samobójstwo, ale wiele wskazuje na to, że John próbował się w jakiś sposób bronić.

Zabójstwo odbiło się szerokim echem w hrabstwie Lincoln co wywołało tzw. wojnę w hrabstwie Lincoln, o której więcej słów być może przeczytacie w innym wpisie.

Tunstall podczas pobytu w hrabstwie Lincoln pisał wiele listów do swojej rodziny w Wielkiej Brytanii. Zostały one zebrane i wydane przez Fredericka Nolana jako “Życie i śmierć Johna Henry’ego Tunstalla”. 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *