previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider
Dziennik The West

John Peters Ringo

Zwany inaczej Johnny Ringo urodził się w Greens Fork w Indianie 3 maja 1850 roku. Był synem Martina Ringo, jednakże imię jego matki nie jest znane. Jego ojciec zginął przez przypadkowo wystrzeloną strzelbę gdy nasz bohater miał 14 lat podczas podroży do Kaliforni. Niestety nic więcej o jego dzieciństwie nie udało się ustalić.

Bohater wpisu postanowił bardzo szybko opuścić dom rodzinny i już na początku lat 70-tych postanowił przenieść się do Teksasu. Zaprzyjaźnił się tam ze Strażnikiem Teksasu Scott’em Cooley’em. W tym okresie rozpoczęła się tzw. Wojna Hrabstwa Mason, której początkiem było zamordowanie adoptowanego ojca Cooley’a, Tima Willamsona. Strażnik Teksasu zebrał swoich przyjaciół, w tym Ringo, by pomścić śmierć ojca. Zabił on niemieckiego byłego szeryfa Johna Worley’a strzelając do niego, skalpując i wrzucając jego ciało do studni.

Tym samym rozpoczął się terror w hrabstwie. Swoje pierwsze morderstwo popełnił 25 września 1875 roku zabijając nieuzbrojonego Jamesa Cheyneya w jego domu. Chciał również zabić i innego swojego wroga, Dave Doole’a ale ten był przygotowany do walki i Ringo uciekł do miasta.

Następnie wraz z Cooley’em postanowili zabić Pete’a Badera, jednak pomylili go z jego bratem Charlesem i to on został przez nich zamordowany. Zostali skazani w Burnet w Teksasie przez szeryfa AJ Stricklanda. Jednak niedługo potem zostali oni oswobodzeni przez swoich przyjaciół i uciekli z miasta by uniknąć prawa, tak stali się tzw. outlawz, czyli wyjętymi spod prawa. W następnym roku wojna się zakończyła, pochłonęła około tuzina osób. Cooley został uznany za zmarłego, natomiast Ringo ponownie wylądował w więzieniu, ale wszystko na to wskazuje, że został uniewinniony, gdyż w dwa lata później został policjantem w Loyal Valley w Teksasie.

Następnego roku pojawił się w Tombstone w Arizonie. Podczas jednej z burd pijany Ringo postrzelił nieuzbrojonego Louisa Hancocka. W kolejnych miesiącach zdawało się, że dojdzie do konfrontacji ze słynnym Doc’iem Holiday’em, jednakże oboje zostali skazani przez sędziego na karę grzywny, a do samego starcia nie doszło. Ringo był również skonfliktowany z rodziną Earps, którzy posądzali go o zabójstwo Morgana Earpsa, jednak obecnie podważa się to stanowisko.

Ciało Johnny’ego Ringo zostało znalezione 14 lipca 1882 roku w Creek Valley na pniu drzewa. Nie jest wiadome jak zginął, jest kilka teorii, nawet taka mówiąca, że popełnił on samobójstwo. Wśród podejrzanych znajdują się m.in.: Wyatt Earp, Doc Holiday, Michaela O’Rourke’a oraz Frank Leslie. Chyba nigdy nie dowiemy się jak zginął Ringo. Został pochowany w miejscu znalezienia ciała. Obecnie jest to na prywatnej posesji i trzeba pozwolenia właścicieli na odwiedzenia grobu.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *