artykuł

Juan Ponce de León

Bohater dzisiejszego wpisu był hiszpańskim konkwistadorem oraz żeglarzem. Nie wiemy nawet, w którym dokładnie roku Hiszpan się urodził, najczęściej podaje się dwie daty: 1460 lub 1474 w miejscowości, a raczej wiosce Santervas de Campos. Okres ten dla Królestwa Hiszpanii był niezwykle ważny. Otóż powoli, acz nieubłaganie kończyła się rozprawa z Arabami na półwyspie Iberyjskim, de facto pozostała jedynie Granada. Dzięki temu, Hiszpanie mogli mieć rozwiązane ręce jeśli chodzi o panowanie na półwyspie, co mogło im pomóc, i jak się dziś pokrótce dowiemy, pomogło we wzroście znaczenia w Europie.

Bohater naszego wpisu zabrał się razem ze słynnym już Krzysztofem Kolumbem i wyruszył w jego drugą wyprawę, która miała miejsce w 1493 roku. Podczas niej odkryto wiele wysp takich jak: Dominika, Haiti, Gwadelupa, Antigua oraz Portoryko, gdzie ta ostatnia będzie niezwykle istotna w życiu Juana. Wielu członków ekspedycji Kolumba wracało do Hiszpanii, ale wiedząc, że nie będzie tam dla niego już miejsca pracy (Hiszpanie ostatecznie zdobyli Grenadę 2 stycznia 1492 roku), postanowił osiąść na nowo odkrytych terenach, sądząc że dzięki temu może się wzbogacić. Los uśmiechnął się do niego, gdyż został on pierwszym gubernatorem Portoryko. Pragnął wprowadzić hiszpańskie zwyczaje wśród ludności tubylczej przez co postanowił osiedlić grupę osadników hiszpańskich, a także walczyć z nieustępliwymi Indianami Taino, którzy pragnęli pozostać przy swoich zwyczajach. Krwawo rozprawiał się ze wszystkimi nieprawidłowościami, co spowodowało odsunięciem go od stanowiska w 1511 roku.

Nie upadł przy tym na duchu, był człowiekiem czynu. Postanowił zatem wyruszyć w kolejną podróż, ale jaki cel mu przyświecał? Otóż od Indian Taino dowiedział się, że wśród nich krążyła legenda o Fontannie Młodości, której woda miała przywracać młodość i dawać wieczne życie. Czy nasz bohater wierzył w to czy nie ciężko nam ocenić, jednakże na poszukiwania wyruszył i miał za sobą pełną aprobatę i flotę Hiszpanii, zatem z całą pewnością trzeba stwierdzić, że hiszpańska korona chciała odkryć i skolonizować kolejne tereny, a jeśliby coś cennego udało się znaleźć tym lepiej. Wyprawa ruszyła w 1513 roku. Odkrył nowy ląd, sądził że jest to wyspa
i rozpoczął poszukiwania Fontanny. Niestety takowej nie znaleziono, jednak Ponce zyskał sławę jako odkrywca nowego lądu, dzięki czemu zyskał popularność i przychylność hiszpańskiego dworu, która podupadała przez przeciwników na dworze. Nazwał ten ląd Florydą i został jej pierwszym gubernatorem. Tam jak i poprzednio na Portoryko dochodziło do krwawych starć z tubylcami, a misje chrystianizacyjne były bardziej pacyfikacyjnymi niż rozpowszechniającymi wiarę w Boga. Z tego powodu wybuchły na Florydzie zamieszki sprowokowane przez rdzennych Indian. Wielu konkwistadorów krwawo zapłaciło za pacyfikację, a sam Ponce de León został trafiony zatrutą strzałą. Przetransportowano go do Hawany jednak nie udało się go uratować. Zmarł w 1521 roku, najprawdopodobniej w lipcu.

Przypisuje się naszemu bohaterowi odkrycie prądu zatokowego, o którym wspomniał w kwietniu 1521, podczas żeglugi. Pomimo dobrych wiatrów w ogóle nie mogli ruszyć naprzód. Na jego cześć nazwano miasto
w Portoryko (Ponce), a w St. Augustin na Florydzie znajduje się jego pomnik, oraz miasto Ponce de Leon.

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Juan Ponce de LeónDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *